fb pixel Zemřela Helena Štáchová: 4 postavy, díky kterým na ni nezapomeneme – G.cz
Vyhledávání

Zemřela Helena Štáchová: 4 postavy, díky kterým na ni nezapomeneme

Zdroj: profimedia.cz

Ve věku 72 podlehla rakovině loutkoherečka, dabérka, scénáristka, režisérka a ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová. Jejím hlasem mluvily legendární postavičky, se kterými vyrostlo několik generací českých dětí. Ať už je to Mánička nebo její bábinka paní Kateřina, malý Míša Kulička nebo nezbedná Líza Simpsonová, nejen jim, ale i nám všem bude Helena Štáchová chybět. Připomeňme si její nejslavnější postavy, které dnešním dnem osiřely a ani si je bez Heleny Štáchové neumíme představit.

Jan Palička
Jan Palička 22.3.2017, 10:21

1. Mánička

Už v roce 1930 vytvořil autor loutky Hurvínka jeho nejlepší kamarádku Máničku. Zajímavostí je i to, že na podobě původní Máničky se podílel legendární Jiří Trnka. Zatímco Spejbl s Hurvínkem zůstávali v průběhu let prakticky stejní, Mánička prošla několika proměnami a ta současná vypadá úplně jinak než původní loutka, kterou vodila a namlouvala nejprve Anna Kreuzmannová a poté Božena Weleková. V roce 1969 se Máničky ujala Helena Štáchová a vytvořily spolu nerozlučnou dvojici.

2. Paní Kateřina

Tak jako Hurvínek má svého taťuldu Spejbla, má i Mánička svou bábinku paní Kateřinu Hovorkovou. Ta už byla vytvořena speciálně pro Helenu Štáchovou, která jako žena navrhla, že i Spejbl by měl mít stálý ženský protějšek. Do té doby se totiž v Hurvínkových příbězích postava starší upovídané ženy objevovala jen občasně a jmenovala se buď paní Drbálková nebo paní Švitorková. Zajímavostí je i to, že na rozdíl od Josefa Spejbla má Kateřina Hovorková i povolání, v několika hrách o ní Hurvínek s Máničkou mluví jako o paní učitelce.

3. Líza Simpsonová

Když se v devadesátých letech dostal na české obrazovky nejslavnější animovaný seriál o potrhlé žluté rodince se Springfieldu, ujali se jednotlivých postav přední čeští dabéři a dabérky. Jednou z nich byla i Helena Štáchová, která dabovala osmiletou Lízu Simpsonovou. Ta jí charakterově nemohla být ani bližší, neboť se jak svou chytrostí a všetečností, tak vztahem k rošťáckému bratru Bartovi velmi podobá Máničce od Hurvínka. Sama Štáchová několikrát přiznala, že oddělit od sebe tyto dvě postavy bývá někdy složité. Zároveň Štáchová přiznala i to, že zpočátku celý seriál příliš nemusela a nerozuměla jeho humoru, ale postupem času si Simpsonovi a hlavně Lízu zamilovala a my si ji nyní bez dabingu Heleny Štáchové neumíme představit.

4. Míša Kulička

Kromě loutek Máničky a paní Kateřiny je Helena Štáchová neodmyslitelně spjatá ještě s jednou loutkovou postavičkou, kterou jsme jako děti milovali. Hlas propůjčila roztomilému medvídkovi Míšovi Kuličkovi v seriálu natočeným v roce 1973 podle příběhů, které napsal ve čtyřicátých letech otec režiséra Jiřího Menzela, Josef Menzel. Na večerníčcích o Míšovi Kuličkovi, jeho mamince medvědici Barboře a chalupníkovi Vasilovi vyrostli naši rodiče, my a populární je i u našich dětí jako další z důkazů toho, že dílo Heleny Štáchové je nesmrtelné a nezapomenutelné.

Moudra otce Lízy Simpsonové Homera si můžete přečíst na rozesmání TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články