fb pixel Hana Hegerová zemřela ve věku osmadevadesáti let
Vyhledávání

Zemřela Hana Hegerová. Šansonové zpěvačce bylo osmdesát devět let

Po měsíci v nemocnici zemřela „česká odpověď na Édith Piaf“ Hana Hegerová. Šansonierka se slovanskou duší si vysloužila řadu vyznamenání v Česku i ve Francii. Sama se ale po celý život považovala za někoho, kdo „není bůhvíjaká zpěvačka“.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.3.2021, 15:09

Hana Hegerová

V jednatřicátém roce se v Bratislavě narodila dívenka s roztomilým jménem Carmen Farkašová. Její otec byl bankéř a malá Carmen se měla vydat na dráhu obchodování a financí, ale místo toho sklouzla (no pun intended) k baletu a nakonec k divadlu.

Už tam ji ale diváci pod jménem Carmen neznali. Dívka nenáviděla své křestní jméno i příjmení, takže vystupovala pod rodným jménem své matky – jako Hana Čelková. Padesátá léta prožila ještě na Slovensku, s příchodem šedesátek ale přesídlila do Prahy. V té nakonec zaparkovala v Semaforu a začala se objevovat ve filmech.

Jako Hana Hegerová.

Podle svých pravidel

V zahraničí se o Hegerové mluvilo jako o Piaf z Prahy nebo o šansoniérce se slovanskou krví. V Česku jsme jí říkali první dáma českého šansonu. Samotná Hegerová byla vůči podobným superlativům dost rezervovaná. Nemyslela si o sobě, že je první dámou čehokoli, natož českého šansonu. S oblibou tvrdila, že je kolem spousta skvělých zpěvaček, jenom ji proslavil Milord od Édith Piaf.

Neměla ráda nahrávání ve studiu, proto nenatočila zrovna mnoho alb… a popravdě ji stresovaly i koncerty, takže s nimi taky přestala koncem devadesátých let. Na poměry českých popových hvězd se poměrně raritně taky nikdy nevrátila z odpočinku na „jedno poslední turné“.

Žila podle svých pravidel, hudbu si dělala jak jenom chtěla a jak dlouho chtěla. Zemřela dnes na Homolce, kde byla před měsícem hospitalizována kvůli zlomenině krčku. Obklopena svými nejbližšími.

Podobné články

Doporučujeme

Další články