fb pixel Zemřela Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem – G.cz
Vyhledávání

Zemřela Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem

Zdroj: Public Domain

Odešla další ikona českého sportu. Ve věku 97 let zemřela v pátek ráno v v Ústřední vojenské nemocnici v Praze legendární atletka Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952. O úmrtí vdova po slavném běžci Emilu Zátopkovi informoval Český olympijský výbor.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 13.3.2020, 09:49

"Byl jsem za ní naposledy v sobotu, kdy to ještě bylo možné. Dlouze jsme si povídali, psychicky byla úplně v pohodě, do poslední chvíle jí to pálilo, ale tělo jí přestalo sloužit," sdělil v tiskové zprávě předseda Českého klubu olympioniků Oldřich Svojanovský.

I po devadesátce se Dana Zátopková angažovala v olympijském hnutí. "Na Danu nikdy nezapomeneme. Byla to osobnost, která nám bude velmi chybět. Velice chytrá, zábavná a vtipná žena, kamarádka. Všechno v životě věnovala sportu a Emilovi. Nedá se slovy ani vyjádřit, jak nám bude scházet," vzpomínal Svojanovský. "Paní Dana byla nejen vynikající sportovkyně, ale hlavně skvělý člověk. Byla vzorem pro generace olympioniků. Její odchod nás všechny velmi zarmoutil," doplnil předseda ČOV Jiří Kejval.

Olympijská šampionka byla aktivní i ve svém pokročilém věku a ráda sledovala i počínání svých oštěpařských nástupců. A byla mezi mladými sportovci velmi oblíbená. Je známé, že jí pravidelně ji navštěvovala další světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, která za ní zavítala i před loňským mistrovstvím světa v Dauhá. "Setkání s ní je pro každého příjemné. Neskutečná energie. To je zajímavé, jak si se sedmadevadesátiletou ženskou můžete připadat, že to v tu chvíli v té místnosti žije, je v ní plno energie. Je to skvělé. Proto asi za ní chodí tolik návštěv," pochvalovala si tehdy dvojnásobná olympijská vítězka.

Zátopková vedle zlaté medaile z Helsinek získala i olympijské stříbro o osm let později v Římě. Mnohonásobná česká šampionka se dvakrát stala i mistryní Evropy (1954 a 1958) a v roce 1958 vytvořila v 35 letech výkonem 55,73 metru světový rekord.

U sportu zůstala Zátopková i po konci kariéry v roce 1962. Pracovala jako trenérka, v letech 1960-1972 byla členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace. V roce 1998 obdržela Olympijský řád, o 15 let později převzala Medaili Za Zásluhy.

Díky atletice poznala i svého manžela Emila Zátopka, též fenomenálního atleta. Byly spojené nádoby a byť neměli děti, manželství bylo harmonické. Nikdy nezastírali, že nejen, že se narodili ve stejný den, ale také že mají oba stejný smysl pro humor a neváhali to předvést i na veřejnosti. Jako důkaz lze uvést jednu historku, když se Zátopek například pokoušel ukrojit si trochu z jednoho Danina vítězství a na tiskové konferenci prohlásil, že jeho vítězství v běhu na 5 km jeho ženu inspirovalo, Dana na to rozzlobeně reagovala slovy: „Vážně? Tak dobře, jen běž a zkus inspirovat nějakou jinou a uvidíme, jestli taky hodí oštěp padesát metrů daleko!”

V současnosti připravuje režisér David Ondříček film o Emilu Zátopkovi, kterého hraje Václav Neužil. Ve snímku samozřejmě nebude chybět ani postava Dany Zátopkové v podání Marthy Issové.

Manžela Emila Dana Zátopková přežila o téměř dvacet let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články