fb pixel Zemřel Petr Šabach, autor knižní předlohy k filmům Šakalí léta nebo Pelíšky – G.cz
Vyhledávání

Zemřel Petr Šabach, autor knižní předlohy k filmům Šakalí léta nebo Pelíšky

Po těžké nemoci zemřel jeden z nejoblíbenějších českých spisovatelů Petr Šabach, který se do našich myslí zapsal především svými humoristickými díly, jež byly inspirací pro několik filmů od režiséra Jana Hřebejka. Bez Šabacha by nikdy nevznikly filmy jako Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo nebo Občanský průkaz.

Martin Miko
Martin Miko 17.9.2017, 12:00

Oblíbený český spisovatel už není mezi námi

Na internetovém serveru Nakladatelství Paseka byl zveřejněn příspěvek, který oznámil velice smutnou zprávu o českém spisovateli Petru Šabachovi. "Je nám nesmírně líto, že sem tohle musíme napsat. Po těžké nemoci zemřel náš milovaný autor a kamarád Petr Šabach. Děkujeme za více než 20 let báječné spolupráce. Myslíme na Petrovu rodinu, upřímnou soustrast a hodně sil. S Petrem řečeno, tohle je na hovno," zaznělo z Facebookového statusu Nakladatelství Paseka, pod kterým Petr Šabach vydával. Zemřel ve věku 66 let.

Byl u zrodu českých filmových kultů

Málokterý český spisovatel dokázal ovlivnit podobu naší filmografie tak jako Petr Šabach, jehož tvorba se povětšinou zaměřovala na společenskou a politickou situaci během socialismu. V novelách se propojují každodenní situace s nádechem humoru spolu s patáliemi, které lidé zažívali během okupace Československa sovětskými vojsky. Spolu s režisérem Janem Hřebejkem vytvořili hned několik skvělých českých filmů, které nás budou těšit ještě mnoho let.

V roce 2016 byl Petr Šabach oceněn cenou Karla Čapka, která se uděluje vždy jednou za dva roky. Šabach obdržel cenu PEN klubu za své celoživotní dílo a zásluhu o českou literaturu v dobách ponurých.

Podobné články

Doporučujeme

Další články