fb pixel Zemřel Karel Loprais: Legendě českého motosportu bylo 72 let – G.cz
Vyhledávání

Zemřel Karel Loprais: Legendě českého motosportu bylo 72 let

Jeden z nejúspěšnějších závodníků historie Rallye Dakar Karel Loprais zemřel ve čtvrtek odpoledne ve věku 72 let. Celý sportovní svět truchlí nad ztrátou tohoto legendárního jezdce, který Rallye Dakar v kategorii kamionů vyhrál hned šestkrát. Tuto informaci potvrdil jeho syn Leo pro Deník.cz.

Martin Miko
Martin Miko 30.12.2021, 12:06

Karel Loprais zemřel ve věku 72 let

Karel Loprais byl český automobilový závodník a šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar v kategorii kamionů. V roce 2011 byl dokonce jmenován vládním zmocněncem pro oblast bezpečnosti silničního provozu a o 6 let později převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání za zásluhy, které vykonal pro Českou republiku.

Loprais zemřel krátce před startem nového ročníku slavného závodu na africkém kontinentu, kterého se poprvé zúčastnil už v roce 1986 jako testovací jezdec a mechanik. O rok později už do kamionu nastupoval jako řidič a ihned se zde umístil na úctyhodném druhém místě. V roce 1988 už stanul na pozici vítěze slavného závodu, což se mu pak v následujících letech podařilo ještě pětkrát. Překonat Lopraise se v historii povedlo pouze dvěma závodníkům, a to Rusovi Vladimíru Čaginovi, jenž vyhrál Rallye Dakar sedmkrát, a Francouzi jménem Stéphane Peterhansel. Ten vyhrál mezi automobily osmkrát, a šestkrát v kategorii motocyklů, což z něj dělá nejúspěšnějšího účastníka v historii tohoto pouštního závodu.

Za svou kariéru toho Karel Loprais stihl ale mnohem víc. Díky svým úspěchům se například stal několikanásobným držitelem ceny Zlatý volant, což je čtenářská a novinářská anketa. Navíc si stihl vychovat svého následovníka, kterým je jeho synovec Aleš Loprais.