Zemřel Jiří Pecha, okřídlený anděl z Dědictví – G.cz
Vyhledávání

Zemřel Jiří Pecha, okřídlený anděl z Dědictví

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Ve věku 74 let zemřel herec Jiří Pecha. Proslavil se hlavně v adaptaci Babičky Boženy Němcové, svůj profesní život spojil s divadlem Husa na provázku a spoluprací s Bolkem Polívkou, se kterým ho pojilo celoživotní přátelství. Všichni si ho pamatujeme jako okřídleného anděla, který při každém svém zjevení nabádal Bohuše v Dědictví aneb Kurvahošigutntag slovy: "Bohumile, Kurva se neříká."

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 28.2.2019, 09:41

Odešel parťák Bolka Polívky

Příčina smrti zatím není známá, ale herec dlouhodobě trpěl zdravotními problémy. Divadlo Husa na provázku Pechu proslavilo v 60. a 70. letech, díky jeho společným inscenacím s Bolkem Polívkou. V posledních letech se na brněnská prkna čas od času vracel hlavně v titulní úloze inscenace Babička podle Boženy Němcové. Čím dál více jej však limitovalo zdraví. V minulosti ho trápilo například vážné onemocnění žaludku a vředy, takže musel podstoupit celou řadu operací. V roce 2008 mu byly diagnostikovány problémy s ledvinami.

Za svou dlouhou hereckou kariéru stihl vystřídat celou řadu rolí. Nám se ale nejvíc vepsal do paměti jako anděl ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Anděl Páně a Lotrando a Zubejda. Kritici na Pechovi vyzdvihovali především jeho hereckou živelnost a zemitost, neboť dokázal ztvárnit jak čistě komediální role, tak dosahoval i dramatické hloubky.

Zavzpomínejte na Jiřího Pechu jeho životními rolemi:

Podobné články

Doporučujeme

Další články