fb pixel Ze zajateckého tábora na výsluní britského fotbalu: Do kin jde životní příběh legendárního Brankáře Berta Trautmanna – G.cz
Vyhledávání

Ze zajateckého tábora na výsluní britského fotbalu: Do kin jde životní příběh legendárního Brankáře Berta Trautmanna

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Ty nejvíc neuvěřitelné příběhy napsal sám život. Jedním takovým je životní osud britského fotbalisty německého původu Berta Trautmanna. Jeho story, která zahrnuje Luftwaffe, zajatecký tábor, Manchester City i rodinnou tragédii, zfilmoval a pod názvem Brankář do kin právě uvádí režisér Marcus H. Rosenmüller.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.6.2019, 11:29

Nejdřív nácek, pak hrdina

Bert Trautmann se narodil roku 1923 v německých Brémách. Když přišla druhá světová válka, musel jako zdravý mladý muž narukovat, a tak hned na začátku bojů nastoupil jako výsadkář k Luftwaffe. Tři roky bojoval na východní frontě a vysloužil si tak pět medailí včetně Železného kříže. Později byl převelen na frontu západní, kde byl zajat a umístěn do britského zajateckého tábora. A právě tam se začal odvíjet neskutečný příběh jeho života. Bert totiž miloval fotbal a jeho výjimečného brankářského talentu si v táboře brzo všimli.

Kola osudu se dala do pohybu a Trautmann se roku 1949 dostal až do klubu Manchester City. Zpočátku měl nálepku nácka a fanouškům se jeho působení v týmu vůbec nelíbilo. Nakonec tam ale zůstal až do roku 1964. Moment, kdy se z odmítaného cizáka stal národním hrdinou přišel roku 1958, kdy ve finále Anglického poháru pro svůj tým vybojoval vítězství, když dohrál zápas navzdory život ohrožujícímu zranění ve finále. Slavnostní opojení mu ale vzápětí narušila tragická smrt syna...

Koprodukční životopisný snímek Brankář vstupuje do českých kin 20. června, první ohlasy jsou ale překvapivě nadšené - na ČSFD film v hodnocení ukořistil již 79 %. My na tohle moc nedáme, ale vzhledem k tomu, že se jedná o dobovku s evidentně slzopudnou story, navíc z komunitního prostředí fotbalových fanoušků/znalců fotbalové historie, je to vysoké číslo.

Rozhodně nás zajímá výkon Davida Krosse v hlavní roli slavného sportovce. Jméno vám asi nic neříká, ale vězte, že jde o představitele hlavní role ve velmi vyvedeném Předčítači, tam byl po boku Kate Winslet zatím nejvýraznější. Hereckou partnerkou v Brankáovi je mu půvabná Freya Mavor známá ze seriálu Skins.

Podobné články

Doporučujeme

Další články