Zdraví i handicapovaní cyklisté letos dojedou až na Slovensko – G.cz
Vyhledávání

Zdraví i handicapovaní cyklisté letos dojedou až na Slovensko

Někteří nepostižení lidé leží doma u televize a chřadnou, zatímco handicapovaní sportovci sedí nebo leží na kole a šlapou! A to pořádně.

Eva Levá 27.7.2016, 12:20

Účastníci nejdelšího cyklistického maratonu ve střední Evropě letos dojedou až na Slovensko. Projekt Handy cyklo maraton, který založil handicapovaný sportovec Heřman Volf, předseda neziskové organizace Cesta za snem, letos nese jméno společnosti Metrostav a z Pražského hradu startuje 2. srpna 2016. Cyklisty provede všemi čtrnácti kraji České republiky a zavede je i na Bratislavský hrad, kde se obrátí a vyrazí zpět do Prahy.

Volf založil Handy cyklo maraton v roce 2013 jako benefiční cyklomaraton smíšených týmů zdravých i handicapovaných cyklistů. Přesně 2222 kilometrů musí družstva štafetovým způsobem stihnout v limitu 111 hodin. Proto jedou non-stop, ve dne i v noci, čtyři až pět dní. Vloni se maratonu zúčastnilo přes třicet týmů a téměř dvě stě padesát jezdců.

Této unikátní jízdy se dohromady účastní družstva složená ze zdravých i handicapovaných cyklistů. "Jezdí s námi vozíčkáři, amputáři, ale také nevidomí na tandemových kolech, neslyšící, lidé s dětskou mozkovou obrnou. Chceme lidem ukázat, že týmová spolupráce mezi zdravými a handicapovanými je možná a není to v podstatě nic složitého. Stačí jen chtít, postavit družstvo a vyrazit. Závod jako takový je hezký nástroj pro integraci lidí do společnosti formou sportu, zábavy, nových zážitků. Nejde o to být první v cíli, i když se samozřejmě závodí. Mnohem důležitější je šíření myšlenky, že v tom všichni jedeme společně," říká Volf. Ten jede jako ředitel příkladem a sám každý rok jízdu absolvuje s týmem přátel.

Maratónu se vloni zúčastnili i zaměstnanci stavební firmy Metrostav a právě takhle spontánně vznikla i oficiální spolupráce s projektem. Pro firmu to navíc nebyla náhoda, ke generálnímu partnerství ji přivedla dlouhodobá angažovanost v oblasti filantropie a sociální odpovědnosti. Metrostav navíc patří i mezi zakladatele platformy Byznys pro společnost a za podporu potřebných lidí získala již řadu ocenění.

"Jsme moc rádi, že se jedná o tradiční českou společnost s dlouhou historií. Velmi mile nás také překvapil přístup vedení Metrostavu v čele s jeho prezidentem Jiřím Bělohlavem. Od prvních jednání cítíme chuť se v projektu maratónu realizovat a hledat nové možnosti, jak závod posunout zase o kus dál,“ komentuje Volf spolupráci s největší tuzemskou stavební firmou.

Jemu převrátil v roce 2006 život na ruby těžký úraz na lyžích, po němž zůstal na invalidním vozíku. Předtím byl aktivním sportovcem, kromě lyžování i plaval a věnoval se atletice. "Neuměl jsem si představit, co budu dělat, když jsem byl zvyklý denně sportovat, pracovat, hrát si s dětmi. Zkrátka žít naplno," vzpomíná dnes padesátiletý Volf.

Život na vozíku si neuměl představit ani po úrazu, bez sportu neuměl žít. Na lyžích znovu stál přesně rok a den po úrazu. Dnes často jezdí na upraveném kole s ručním pohonem pro zdravotně handicapované. Každoročně na něm s přáteli vyjíždí na delší cestu a svou odhodlaností chce motivovat i ostatní. Zdravotní omezení ho proto nezastavilo ani před dlouhou cestou do Vatikánu. Tam na kole dojel před pěti lety, když během dvaceti dnů ujel téměř 1500 kilometrů, aby se setkal s papežem Benediktem XVI. Každý den ujel pomocí svých silných paží až stovku kilometrů a zdolal i Alpy.

Papežovi tak osobně přivezl poselství naděje českých vozíčkářů. "Měli jsme prostě cíl. Beznaději nepropadáme nikdy, to bychom nikam nedojeli,“ říká optimisticky Volf.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu