fb pixel Zásadní vánoční otázka: Poznáte rozdíl mezi panenkou a akční figurkou? – G.cz
Vyhledávání

Zásadní vánoční otázka: Poznáte rozdíl mezi panenkou a akční figurkou?

Mezi nejprodávanější hračky každých Vánoc patří různé slavné postavičky z filmů, videoher nebo knížek. Jak se ale dělí na panenky, panáky a akční figurky, a proč je to proboha tak důležité?

Václav Rybář
Václav Rybář 9.12.2015, 18:30

Až do roku 2003 byly všechny postavičky prodávané v hračkářstvích klasifikovány jako panenky. Je jedno, zda šlo o Barbie, napodobeninu kojence, nebo ohýbací želvy ninja. Jednoduchou klasifikací bylo, že jde o humanoidní postavy nebo dokonce přímo lidi. Všechny ostatní postavičky - roboti, dinosauři, mimozemšťané - patří do kategorie akčních figurek.

Jistě, figurku Hana Sola ze Star Wars neoznačíte jako panenku, stejně tak podobným výrazem nepočastujete Darth Vadera, ale podle litery zákona to prostě panenky byly. A basta.

Před dvanácti lety se ale proti tomuto dělení ohradilo komiksové nakladatelství Marvel. Nelíbilo se mu, že figurky jeho superhrdinů spadají do kategorie panenek, tedy napodobenin lidských tvorů. Argumentoval tím, že figurky ztvárňují mutanty a superhrdiny, což jsou už z principu nelidští tvorové, ačkoliv třeba kdysi lidmi byli, speciální sérum, mutace nebo radioaktivní pavouci zajistí, že postoupí do vyššího levelu bytí - a tím se z panenky promění v akční figurku. Superhrdinové, superzáporáci a mutanti tedy podle Marvelu nejsou lidi.

Tahle argumentace se přirozeně nelíbila fanouškům, protože právě mutanti z X-Menů skrz celou komiksovou historii bojují za to, aby je lidstvo vnímalo jako běžné lidi, snaží se co nejvíc integrovat do běžného života a chtějí rovnoprávnost. A teď jim vlastní duchovní otec v bludišti právnických kliček jejich člověčenství odpírá. Proč to sakra dělá?

Za vším samozřejmě stojí peníze. Marvel svou námitku podal poté, co byly zvýšeny importní daně, přičemž za panenky se platilo dvakrát tolik co za akční figurky. Veškerá produkce marveláckých figurek se nepřekvapivě vyrábí v Číně, takže jsou do USA importovány a uplatňují se na ně patřičné tarify. Přesunem z kategorie panenek firma ušetřila desítky milionů dolarů. Důležité ale bylo přesvědčit soud, kterému byly coby důkazy zaslány tucty figurek s podrobným popisem jejich nelidství. A soud po důkladném bádání rozhodl ve prospěch komiksového giganta, což v důsledku pomohlo i jeho největší konkurenci DC Comics.

Superhrdinové tedy nejsou lidi. Technicky řečeno. Jde však pouze o vyčůranost jedné velké korporace, takže voňavému čínskému plastu dál můžete říkat, jak chcete. A ať už budete svým blízkým letos pořizovat Kapitána Ameriku, Tonyho Starka, princeznu Elsu nebo pípajícího R2-D2, uvědomte si, že peníze jdou do jedné jediné disneyovské kapsy. Právě prodej hraček, suvenýrů a přidružených předmětů totiž z miliardových investic do nejrůznějších frančíz (Marvel, Lucasfilm) dělá mimořádně výnosné obchody. Ty filmy jsou vlastně jen záminka, aby bylo co prodávat.

A TADY máte 15 superhrdinů, kteří si museli sehnat vedlejšák.

Podobné články

Doporučujeme

Další články