fb pixel Zařízení glo: Co se skrývá za technologii v elegantní krabičce? – G.cz
Vyhledávání

Zařízení glo: Co se skrývá za technologii v elegantní krabičce?

Zařízení na zahřívaný tabák jsou v poslední době stále oblíbenější. Většinou však vidíme pouze výsledný efekt poté, co se nám přístroj spolu s náplněmi dostane do ruky, ale už netušíme, co za jeho vznikem stojí a co se v zařízení na zahřívaní tabáku vlastně děje.

Petra Járková 14.11.2019, 14:35

Způsoby zahřívání

Přístroje na zahřívaný tabák máme v podstatě dvojího typu. Tabáková náplň je v nich zahřívaná buď zevnitř nebo zvnějšku, což je případ i zařízení glo, na které se podíváme trochu důkladněji.

Výhody zahřívání

Při tomto procesu tabák nehoří, ale pouze se zahřívá. Díky tomu vzniká potenciálně méně škodlivých látek než u klasických průmyslově vyráběných cigaret, které se zapalují. Při užívání zahřívaného tabáku nejenže nevznikají v takové míře zdraví škodlivé zplodiny, ale odpadají i další nepříjemné důsledky, jakými jsou obtěžující kouř, s tím spojený zápach a produkce popela. I proto je zahřívaný tabák společensky více tolerovaný, na rozdíl od klasické cigarety si jej lze dopřát v řadě restaurací, kaváren či jiných uzavřených prostorách.

Náplně

Přístroj glo je napájen baterií, která průměrnému konzumentovi vydrží po celý den. Náplně se skládají z tabáku, filtru a papíru, jsou podobné slim cigaretě a jsou dostupné v několika variantách, včetně těch s tzv. klikací kapslí s příchutí. Tuto náplň uživatel jednoduše vloží do zařízení a jedním stiskem započne proces nahřívání. Technologie ukrytá v elegantní krabičce se pak postará o vše ostatní – ve chvíli, kdy zařízení lehce zavibruje je připraveno k použití. Jak již bylo řečeno, zařízení typu glo náplně zahřívá na teplotu 240°C zvnějšku, díky tomu má i daleko menší nároky na údržbu a čištění než konkurenční výrobky.

Budoucnost zahřívaného tabáku

Rostoucí čísla prodejů naznačují, že uživatelé – kuřáci zahřívanému tabáku začínají přicházet na chuť. Uvědomují si, že klasická cigareta pomalu ale jistě patří minulosti a díky vývoji lze svou závislost, pokud už se jí nedokáží říct zcela, ukojit i díky těmto moderním zařízením bez toho, aniž by obtěžovali své okolí. Nahradí však klasické cigarety někdy zcela? „Určitě. Tato změna, tedy posun od spalovacích technologií k zahřívacím, nebo možná dokonce i k těm bez zahřívání, však bude vyžadovat nějaký čas,“ uvedl v jednom z rozhovorů na toto téma David O’Reilly, ředitel výzkumu společnosti British American Tobacco s tím, že tyto nové produkty nikdy plně nenahradí zážitek z cigarety, ale jsou mu velmi blízko a záležet bude také na tom, jak se podaří komunikovat zdravotní benefity nespalovacích technologií směrem ke kuřácké populaci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články