Zapomenutá válka roku 1812: Když se Britové vypálili Bílý dům a Amerika se pokusila obsadit Kanadu – G.cz
Vyhledávání

Zapomenutá válka roku 1812: Když se Britové vypálili Bílý dům a Amerika se pokusila obsadit Kanadu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Dříve se jí říkalo „druhá válka za nezávislost“, dneska si na ní ani jedna ze stran konfliktu nevzpomene. Válka roku 1812, která propukla mezi Spojenými státy a Velkou Británií byla upozaděna kvůli eskalujícím napoleonským válkám v Evropě a dva roky válčení nakonec vedly k obnovení stavu před začátkem konfliktu…

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 17.7.2020, 13:48

Proč to vlastně začalo?

Ještě dnes se nemohou historikové shodnout, jaká byla hlavní příčina války mezi mladými Spojenými státy a Britským impériem, která propukla v červnu 1812. Ve Spojených státech tak například dlouhá léta převažoval názor, který tehdejší konflikt označoval za jakési pokračování války o nezávislost, kvůli čemuž se vojenskému střetu občas přezdívá „druhá válka za nezávislost“. Část historiků pak válku mezi oběma státy považuje za součást napoleonských válek, což si mimo jiné můžete přečíst ve většině britských učebnic dějepisu. Co skutečně vyvolalo poslední konflikt, ve kterém spolu válčili Američané a Britové?

Příčin bylo několik a těžko říct, která z nich měla větší vliv na vyhlášení války. Za hlavního viníka se občas označuje námořní blokáda Francie, kterou po roce 1803 vynucovalo právě britské námořnictvo, které bylo v té době bez debaty nejmocnější námořní silou na světě. Americká strana vynucenou blokádu považovala za nelegální akt v rozporu s mezinárodní právem a ani občasné střety mezi britskými a americkými námořníky, které nezřídka kdy končili smrtí občanů obou států, k pokojné náladě zrovna nepřispívaly. Další obrovským problémem byly nucené odvody, kdy Britové násilně přinutily velké množství nových amerických občanů, kteří ale nadále měli i britské občanství, ke službě v královském námořnictvu.

V neposlední řadě pak sehrál velkou roli i americký expanzionismus, který navíc komplikoval problém s indiánskými kmeny sjednocenými do takzvané Tecumsehovy konfederace, která byla vydatně podporována Brity z Britské Kanady. Indiáni se přitom stávali terčem útoků ze strany Spojených států, které chtěly rozšířit své území dále na severozápad – sjednocené kmeny pak za pomocí Britů Američanům poměrně zdatně odrážely snahy osadníků získat zbytek indiánské půdy. Poměrně důležitou roli pak sehrála i snaha Američanů obsadit tehdejší Britskou Kanadu, což se líbilo velké části členů Kongresu. Tak či onak, v červnu 1812 požádal prezident James Madison poprvé v historii země Kongers o vyhlášení války Spojenému království.

Co jsme si, to jsme si

Navzdory faktu, že Británie byla enormně vytížená boji v Evropě, podařilo se nepříliš početným britským plukům zdárně odrážet americkou invazi do Kanady. Největšího úspěchu pak královská vojska dosáhla v bitvě o Queenston Heights, kdy došlo k potupné porážce špatně vytrénovaných amerických vojsk. Další pokusy o útok na Montreal selhaly a po roce bylo jasné, že Spojené státy definitivně přišla o možnost připojit ke svému území Kanadu. Poslední pokus o zisk Kanady v bitvě u Niagarských vodopádů skončil bez většího územního zisku.

Britové využívali především své silné námořní převahy, kdy se královskému námořnictvu podařilo blokovat americké přístavy, což silně poškodilo tamní ekonomiku. Největšího úspěchu pak Britové dosáhli během bitvy o Washington, ve které britská vojska vypálila Bílý dům a významně tak narušila americkou morálku. Američany naopak povzbudilo odražení dvou námořních invazí, čímž byl uchráněn New York i Maryland. Za největší americkou výhru je pak považováno zničení Tecumsehovy konfederace, čímž byl splněn jeden z hlavních cílů války – konec indiánského ohrožení ze severu. Jelikož ani jedna ze stran nedosáhla větších územních zisků a díky poražení Napoleona již nedocházelo k odvodům amerických vojáků, nebyl žádný větší důvod, proč ve válce pokračovat. V prosinci 1814 byl podepsaný tzv. Gentský mír a v únoru 1815 válka skončila.

Podobné články

Doporučujeme

Další články