Původ nezapřeš
V roce 2017 slavila marvelovská filmové série o Thorovi úspěch. Mezi temné a značně se opakující dílky celého toho avengeřího kolosu hodila zábavné a barevné kladivo v podobě Ragnaroku, ve kterém byla opilá Valkýra, Jeff Goldblum a Thor hláškoval o sto šest. Celkem sranda na to, že Ragnarok znamená konec světa, ne?
V novém hraném dánském fantasy Valhalla: Říše bohů se klasické legendy severské mytologie ukážou v poněkud tradičnějším světle. Legendy praví, že do Valhally za doprovodu valkýr přicházejí padlí bojovníci. Odin, jeho synové Thor a Loki a další bohové z Valhally se musí postavit svému osudu a odvrátit Ragnarok, zánik svůj i celého světa. Ze zajetí se totiž osvobodil obrovský vlk Fenrir a bohům hrozí ta úplně poslední bitva s odvěkým nepřítelem, s divokými obry. Svou roli v jejich boji sehrají i dvě děti, které si ze světa lidí přivedl Thor jako své sluhy.
Není pochyb o tom, že seveřané nám naservírují mytologii svých předků v opravdovějším, drsnějším a temnějším stylu než americká továrna na komiksové adaptace. Zatím to vypadá na něco ve stylu Vikingů, což nám rozhodně nevadí. Na druhou stranu máme ještě v živé paměti sice hvězdně obsazeného, nicméně příšerného Zemeckisova Beowulfa z roku 2007. S fantasy je totiž vždycky kříž; buď můžete výpravně úplně ustřelit a vyhrát si s tím, pak to ale často odnese příběhová linka, anebo se tomu snažíte vtisknout jakýsi "realistický" ráz v zájmu vytvoření důstojného dramatu, pak to ale zase zapadne mezi všechny ostatní historické-výpravné snímky.
Režisér snímku Fenar Ahmad má za sebou zatím jen tři filmy a ani ne celovečerní. Zajímavé je, že se narodil v Brně ještě v dobách Československa, čili mu jako našemu rodákovi vlastně hodně držíme palce. Snímek jde do kin 28. listopadu, takže uvidíme, jak to dopadlo.
A tady se zatím podívejte na velkou nálož zajímavostí a slavných filmech, které jste určitě nevěděli.