fb pixel
Vyhledávání

Zakuřte si vodnici

Jasně, dnes to už jde v každé druhé české čajovně. V Istanbulu, Teheránu nebo v Dillí je to ale prostě stylovější.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 16.5.2014, 20:00

Jeden z nejtypičtějších symbolů Orientu se v různých zemích nazývá různě. V Turecku je to nagrilé, v Íránu qualyan, v arabských zemích šíša, v Indii hookah, v angličtině hubble-bubble... Historici se neshodnou, kdy a kde se vodnice vzala. Podle jednoho názoru ji vymyslel dvorní lékař mughalského panovníka Akbara, který ji ale podle jiného názoru jen přinesl z Persie. Další autoři se domnívají, že vznikla v Rádžastánu a Gudžáratu, případně v Egyptě, odkud se pak rozšířila na celý Blízký a Střední východ. Velký rozmach zažila vodnice za šáha Abbáse v Persii, kde prý kvůli ní lidé zanedbávali každodenní povinnosti. I dnes u ní ostatně někteří závisláci prosedí celé hodiny denně. _DSC4219 (kopie) Krásné Peršanky kouří ve městě Šíráz (foto Ivan Brezina) Vodnice se většinou pokuřuje v čajovně jako součást relaxačního klábosení se známými. Vydrží dýmat i celou hodinu. Po celou tu dobu nasloucháte uklidňujícímu bublání, bavíte se efektním vypouštěním kroužků dýmu a čichové buňky opájíte vůní tabáku, obohaceného o aroma nejrůznějšího ovoce (podle nás je nejvoňavější jablečný). Prostě královský odpočinek. Než se ale z vodnice naučíte bafat, chvíli to trvá. Jak na to? Od obsluhy čajovny dostanete jednorázový plastikový náústek. Do horní části vodnice vám číšník kleštičkami vloží rozpálené uhlíky, překryje je staniolem s dírkami a navrch nasype tabák. Když zatáhnete, horký vzduch tabák rozpálí a jeho kouř projde vodou do náústku. Voda kouř ochladí a částečně přefiltruje, takže neškrábe v krku.  

Horší než cigarety?

10947665 Sladší než turecký med (www.nagrileh.com) "Kouření vodní dýmky je obřad," píšou v knize Dva roky po Asii stopem Lucie a Pavel Novákovi. "Cigaretu stihnete vykouřit ráno cestou na autobus, ve výtahu, na ulici, při jízdě autem. U vodní dýmky však musíte posedět. Je třeba doplnit do skleněné nádoby čerstvou vodu, napěchovat do kalíšku nahoře navlhčené listy tabáku, překrýt je alobalovou čepičkou a na tu položit žhavé uhlíky. Pak je třeba dýmku správně nakouřit, protože teprve když si nad vrstvou vody nabubláte obláček bílého dýmu, je možné s kouřením začít. Jedno z nejpříjemnějších posezení jsme zažili v íránském Šírázu. Žízniví jsme zapadli do hezké čajovny, dali si čaj a ovocnou dýmku, dostali talíř cukrátek, a když jsme chtěli zaplatit, začal se majitel bránit a z jeho perského proslovu jsme rozuměli akorát, že nic nechce..." Nevěřte ale řečem o tom, že kouření vodnice je zdravější než kouření cigaret. Výzkum univerzity v Bejrútu v roce 2008 prokázal opak. Z ochuceného tabáku se uvolňuje víc škodlivých látek a dehtu, takže běžná vodnice je prý horší než dvacet cigaret. Pár vodnic během cesty po Asii vás ovšem jistě nezabije...  

Jako Velký Turek

_DSC4182 (kopie) "Slečno, můžu si bafnout?" (foto Ivan Brezina) První příležitost vyzkoušet vodnici budete mít v Istanbulu, kde se na ni snadno doptáte kolem Velkého bazaru. Asi nejhezčím místem k zabafání je ale tichá kavárna vedle starého osmanského hřbitova na hlavní ulici Divan Yolu přímo u tramvajové zastávky Cemberlitas. V Íránu pak je vodnice nezbytným inventářem takřka každé čajovny. Pozor jen, abyste nedopadli jako Mark Twain v Istanbulu v roce 1867. V knize Našinci na cestách (česky Melantrich 1953) vzpomíná: "Kostlivec ovinutý hadrem mi přinesl láhev vody, do níž byla zastrčena zapálená dýmka s ohebným troubelem v délce jednoho yardu a s mosazným náústkem. Bylo to proslulé orientální nagrilé – jak je na obrázcích kouří Velký Turek. Dal jsem si z toho jeden tah, a to mi stačilo. Spousta kouře mi vnikla do žaludku, do plic a až do nejzazších končin těla. Propukl jsem v zuřivý kašel, jako kdyby vybuchl Vesuv. Příštích pět minut se mi kouřilo z každého póru jako z dřevěného domu, který hoří zevnitř. Jakživ už nechci nagrilé ani vidět. Ten dým měl ohavnou chuť, a příchuť tisíců jazyků nevěrců, která lpěla na mosazném náústku, byla ještě mnohem ohavnější..."
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články