fb pixel Zahraniční obchod ČR hlásí nejlepší výsledek za více než dva roky, díky vývozu aut a výraznému zlevnění plynu či ropy – G.cz
Vyhledávání

Zahraniční obchod ČR hlásí nejlepší výsledek za více než dva roky, díky vývozu aut a výraznému zlevnění plynu či ropy

Zdroj: Autor: Jarita from toronto, canada – Czech BankUploaded by Miaow Miaow, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8902760

Podle dnešních čísel ČSÚ se tuzemskému zahraničnímu obchodu daří nejlépe za poslední dva roky. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 7.8.2023, 13:31

Zahraničnímu obchodu se daří

Český zahraniční obchod se zbožím letos v červnu překonal většinu expertních odhadů, když vykázal přebytek 18,2 miliardy korun. Jedná se o jeho nejvyšší přebytek za celé období od dubna 2021, tedy za více než dva roky. Zahraničnímu obchodu České republiky svědčí zejména dvě věci, a to výrazný meziroční pokles cen energetických surovin, zejména plynu a ropy, na světových trzích a pak také zlepšení situace v oblasti mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců, které mocně pohání tuzemskou výrobu a export automobilů.

V minulém roce zahraniční obchod Česka – čistého dovozce plynu a ropy – trpěl dramatickým zdražováním obou surovin, které nastalo v důsledku války na Ukrajině. Trpěl natolik, že výsledkem byl celoročně nejhlubší nominální schodek zahraničního obchodu v historii České republiky, přesahující 200 miliard korun. Letos však už bude výsledek zahraničního obchodu celoročně výrazně „plusový“, odpovídající přebytku zhruba 130 miliard korun.

Export bude nadále pohánět silný vývoz automobilů, těžící z realizace zakázek nahromaděných v době světové logistické krize. Zároveň lze předpokládat nadále poměrně nízké ceny ropy a ropných produktů a zejména plynu – alespoň tedy v porovnání s loňskem. I to českému zahraničnímu obchodu pomůže. Zároveň ztráta v oblasti vývozu rovněž zlevňující elektřiny, jejímž je Česko jedním z největších vývozců na světě – nebude tak masivní, aby výsledek zahraničního obchodu jako celku citelněji poznamenala.

Vývozu by měla pomoci také nyní i ve výhledu slábnoucí koruna, která zvýší konkurenceschopnost tuzemského exportu na zahraničních trzích.

Koruna se v pátek i dnes obchoduje až za více než 24,30 za euro, což je její letošní nejslabší úroveň. V letošním roce pak nelze vyloučit její oslabení až k úrovni 25 korun za euro. A to zejména vlivem snižování rozdílu mezi úroky na koruně a úroky na euru a také vlivem zásahu České národní banky, která se minulý týden rozhodla formálně ukončit svoji bezmála patnáctiměsíční intervenci – přímou i jen slovní – za silnější korunu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články