fb pixel Zahraje huliče i šéfa rozvědky: zpívající herec Jiří Macháček měl být původně právníkem – G.cz
Vyhledávání

Zahraje huliče i šéfa rozvědky: zpívající herec Jiří Macháček měl být původně právníkem

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Už od dob Samotářů patří Jiří Macháček k nejoblíbenějším českým hercům a i když mu sedí spíše komediální role, viděli jsme ho v poslední době i v několika vážnějších snímcích. Dnes tento herec a frontman kapely Mig 21 slaví 53. narozeniny. Věděli jste, že je tento herec-muzikant i vystudovaným právníkem?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 6.7.2019, 15:21

Práva ho moc nebavila

Jiří Macháček, ročník 1966, se po vystudování gymnázia vydal na konzervatoř Jaroslava Ježka, která se specializuje na jazz a poté se rozhodl pro studium práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. I když školu dokončil, justici se nikdy nevěnoval a dle svých slov ho škola moc nebavila a kromě zkrácení dvouleté vojenské služby na jeden rok mu nic nedala. Sám Macháček vypráví, jak se v rámci praxe vydal na soud, kde se ale většinu času koukal z okna a po několika minutách soudní proces opustil a šel se toulat k řece. Během pobytu na právnické fakultě se opakovaně pokoušel dostat na DAMU, kam ho nakonec vzali, ale po půl roce ze školy odešel.

V devadesátých letech se vydal na uměleckou dráhu, kdy vystupoval v zábavném Rádiu Máma a později v Rádiu Limonádový Joe. Přes hraní v divadle Na Zábradlí a Sklep se dostal až k filmařině, kdy se objevil v několika menších rolích například v kultovním seriálu Hospoda či filmu Pasti, pasti, pastičky. Jeho první velkou rolí se pak stal Robert ve snímku Saši Gedeona Návrat idiota a o rok později, v roce 2000, přišla jeho nejslavnější postava. Byl jim věčný hulič marihuany, dobromyslný Jakub z legendárního snímku Samotáři, který si pro svůj koníček ani nevšimne, že má přítelkyni. Od tohoto filmu, za který mimochodem dostal Českého lva za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli, jeho hvězda dále rostla přes takové klasiky jako byla Jedna ruka netleská či Horem pádem.

Vážné role i poetické texty

V druhé polovině nultých let opustil role prosťáčků, kdy si zahrál například se Zdeňkem Svěrákem ve filmu Vratné lahve zástupce ředitele školy Roberta nebo sukničkářského učitele Oskara ve snímku Nestyda. Jeho poslední velkou rolí pak byla postava šéfa československé zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana v historickém dramatu Toman, kde nám Jiří Macháček předvedl, že se nebojí ani vážnějších příběhů. Za to mu i ten zpackaný Wilsonov rádi odpustíme.

Kromě herectví se rodák z Litoměřic vydatně věnuje i hudbě a to se svou kapelou Mig 21, která patří k nejpopulárnějším českým kapelám - právě i díky Macháčkovým poetickým textům. Kdo by neznal rádiové klasiky jako je Kalhotky si sundej nebo Vlajky vlají? Jiří Macháček je zkrátka umělecký fenomén a my se těšíme v čem dalším ho ještě uvidíme.

A tady si přečtěte profil Ivana Trojana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články