fb pixel Začnete se po dnešní havárii Germanwings bát létat? – G.cz
Vyhledávání

Začnete se po dnešní havárii Germanwings bát létat?

To byste neměli – pořád je to totiž nejbezpečnější způsob hromadného cestování. A ohrožuje vás to asi stejně jako včely.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 24.3.2015, 14:29

Tento článek se na první pohled může zdát jako demagogie, ale čísla nelžou. Jde jenom o to, jak je budeme interpretovat.

Při pádu letadla Airbus A320 nízkonákladové společnosti Germanwings na jihu Francie zahynulo 144 pasažérů a 6 členů posádky. Samozřejmě je to děsivá tragédie. Když se na to ale podíváme čistě statistickými brýlemi (a srovnáme to s “běžnými” riziky každodenního života), vlastně se nic moc strašného nestalo.

Že je to cynické? Možná ano, ale posuďte sami. V následující statistice počítáme jen mrtvé pasažéry. Členové posádky totiž létají skoro každý den a riskují proto víc.

V roce 2014 zahynulo při autonehodách v České republice 631 lidí. To je 4,26 letadel Germanwings.

V roce 2013 bylo v České republice zavražděno 182 lidí. To je 1,22 letadel Germanwings.

Každý rok v České republice zemře asi 18 000 lidí na následky kouření. To je 121,62 letadel Germanwings.

Každý rok v České republice zemře asi 27 000 lidí na rakovinu. To je 182,43 letadel Germanwings.

Každý rok zemře na světě asi 4,8 milionu lidí na následky kouření. To je 560 mrtvých každou hodinu, tedy 3,78 letadel Germanwings za hodinu.

Z dlouhodobých statistik plyne, že letecká doprava je jednoznačně nejbezpečnějším způsobem hromadného cestování. Riziko, že se stanete obětí letecké katastrofy, je podle různých zdrojů z různých zemí světa zhruba 1 : 4 milionům až 1 : 7 milionům. Riziko, že se během svého života zabijete v autě, je zhruba 1 : 300. Ježdění autem je tedy asi 13 333,33 – 23 333,33 riskantnější než létání. Prodáte auto?

Rizika letecké dopravy můžeme srovnat s následujícími riziky úmrtí:
infarkt nebo mrtvice – 1 : 2
jízda na kole – 1 : 88 000
blesk – 1 : 1,9 milionu
včelí žihadlo – 1 : 5,5 milionu

Plyne z toho, že létání letadlem vás ohrožuje zhruba stejně jako včely. Katastrofa na jihu Francie je tedy vlastně děsivá jen proto, že při ní zahynulo mnoho lidí najednou. Pokud totiž lidé umírají postupně a z "běžných" příčin (třeba na infarkt, na rakovinu nebo protože je na kole srazilo auto), skoro si toho ani nevšimneme. Připadá nám to "normální" a do zpráv se to samozřejmě nedostane.

Šance na Superjackpot ve Sportce je asi 1 : 7 milionům – tedy v zásadě stejná, jako riziko, že se zabijete v letadle. Sportku sází asi 26 % Čechů. Takže to prostě chce buď správně vyplnit tiket, nebo nenasednout do špatného letadla.

Anketa

Budete se po havárii letadla Germanwigs bát létat?

Anketa se načítá...

A TADY máte článek o tom, co cestujíci při pádu cítili a jestli měli šanci přežít.

Podobné články

Doporučujeme

Další články