fb pixel Zabijačka? Tu by Lada dneska těžko nakreslil! Galerie ilustrací české legendy, které jsou optikou roku 2018 nekorektní – G.cz
Vyhledávání

Zabijačka? Tu by Lada dneska těžko nakreslil! Galerie ilustrací české legendy, které jsou optikou roku 2018 nekorektní

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Dílo mistra malíře Josefa Lady je mimořádně rozsáhlé a kvalitní. Mezi jeho výtvory však najdeme řadu takových, které bychom optikou roku 2018 mohli označit za nekorektní. Zvláště, pokud by se dostaly do rukou lidem, které dohlížejí na plnění euronorem. Na některých jsou dokonce zachyceny situace, které jsou v přímém rozporu s dnešními zákony či „dobrými“ mravy.

Václav Roman
Václav Roman 14.12.2018, 10:13

Tisíce a tisíce ilustrací

Josef Lada byl nejenom talentovaným malířem, ale také ilustrátorem, karikaturistou a spisovatelem. Dnes je to 61 let ode dne, kdy ve věku nedožitých 70 let zemřel, významného životního jubilea se nedožil o pouhé tři dny. Narodil se totiž dne 17. prosinci 1887 ve středočeské obci Hrusice, kde prožil i část svého života. Hrusice a jejich okolí jsou neodmyslitelně spojeny s dílem Josefa Lady, naleznete tu řadu míst, které už vlastně moc dobře z jeho obrázků a ilustrací znáte.

Lada toho nakreslil vážně hodně. Počet jeho obrazů se pohybuje někde kolem čísla 550, dále vytvořil bezpočet ilustrací, které se objevily v knihách pro děti i pro dospělé, v novinách či časopisech. Bývá uváděno, že těch ilustrací vzniklo přes 15 000!

Zachycoval dění kolem sebe, tak jak jej viděl a vnímal. Tu a tam popustil uzdu své fantazii. Ale doba se mění a my s ní. Respektive se mění zákony. Zabijačka byla postavena mimo zákon, stejně tak bafání z fajfky v hospodách. V následující galerii vám nabízíme několik ladovských obrázků, které by dnes už kvůli korektnosti nejspíše nevznikly:

A když se blíží ty Vánoce, tak zde si můžete o tradici vánočního stromku. Víte, že původně se nazdobené větve věšely nad vchod a měly nasytit mrtvé?

Podobné články

Doporučujeme

Další články