fb pixel Za všechno může Shakespeare: Návštěva rodného domu slavného literáta probudila v bin Ládinovi nenávist k Západu – G.cz
Vyhledávání

Za všechno může Shakespeare: Návštěva rodného domu slavného literáta probudila v bin Ládinovi nenávist k Západu

Usáma bin Ládin si psal deníček a miloval americké animované pohádky.
Zdroj: Profimedia.cz

CIA zveřejnila statisíce složek souvisejících s pátráním po někdejším veliteli al-Káidy Usámovi bin Ládinovi. Materiály zabavené při jeho likvidaci obsahují fotografie a audionahrávky, ale také teroristovy deníkové zápisy, soukromé dopisy nebo třeba seznam filmů, kterými si krátil dlouhou chvíli ve svém od světa izolovaném doupěti.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 2.11.2017, 11:55

Bin Ládin + Pixar = VSL

Máte rádi pixarovku Auta? Proč by ne, že ano, je to veselý a barevný příběh o závoďácích. Víte, komu se to taky líbilo? Jednomu z nejnebezpečnějších mužů novodobé historie, Usámovi bin Ládinovi.

Vyplývá to ze zveřejněných materiálů, které USA získaly během zátahu na bin Ládinovu pákistánskou skrýš v roce 2011. Kreslené pohádky byly zřejmě jeho velkou vášní, protože kromě Aut se u něj našly ještě filmy Doba ledová, Stašpytlík, Mravenec Z a všechny díly Toma a Jerryho. Kromě toho vůdce islamistů sjížděl dokumenty, mezi nimiž je třeba Kde se sakra skrývá Usáma bin Ládin? Morgana Spurlocka.

Shakespeare, ničitel iluzí

Kromě přihrádek na cédéčka vojáci u Usámy prohledali i noční stolek a mrkli mu také pod polštář, kde objevili jeho deník. V tom bin Ládin mimo jiné vzpomíná na pubertu a návštěvu Anglie, což z odtajněných deníkových zápisků mimochodem dělá první oficiální potvrzení, že se jako malý skutečně podíval na Západ.

Poprvé tu byl ve 13 letech. O rok později strávil pár měsíců ve Velké Británii, kde v Oxfordu absolvoval desetitýdenní kurz angličtiny. V jeho rámci navštívil rodný dům Williama Shakespeara ve Stratfordu nad Avonou a ten ho podle jeho slov „příliš nenadchl“: „Tam jsem pochopil, jak moc se jejich společnost liší od naší, a že jsou to lidé sprostí a nemorální,“ napsal o výletu Usáma.

Některé části deníků psal bin Ládin dohromady se synem Khalidem. Je v podstatě o psané rozhovory, v nichž muži sdílejí své sny, mimo jiné o tom, jak se muslimské státy sjednotí a společně vytvoří jednotný a mírumilovný svět.

V bin Ládinově hnízdečku americká vláda objevila samozřejmě i množství knih o válečných strategiích, explicitní videa poprav zajatců teroristické organizace, ale také velkou sbírku porna. Čím si ale slavný teroristický vůdce dělal dobře, to se ovšem CIA nakonec rozhodla nechat si pro sebe, oficiálně z morálních důvodů. My se nicméně klidně vsadíme, že v tom hlavní roli hrály modrooké blondýnky. A taky nějaké kozy.

A tady se podívejte na 10 parádních válečných filmů podle skutečných událostí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články