Za útokem v Egyptě prý stojí Islámský stát, útočník pobodal 6 turistek – G.cz
Vyhledávání

Za útokem v Egyptě prý stojí Islámský stát, útočník pobodal 6 turistek

Zdroj: independent.co.uk

Turisty vyhledávaná oblast Hurghada je po pátečním útoku osmadvacetiletého Abdara Rahmán Šams Dína pod přísným bezpečnostním dohledem. Dle informací agentury DPA je motiv pobodání celkem šesti žen, z nichž dvě podlehly zraněním, plněním rozkazů ze strany Islámského státu, se kterými byl v kontaktu prostřednictvím internetu. Mezi zraněnými byla i Česka, která bude převezena do Káhiry za účelem dalšího vyšetření.

Martin Miko
Martin Miko 16.7.2017, 09:31

Útočník pobodal ženy na popud IS

Egyptská média informovala, že muž útočil pouze na cizinky. Za cíl útoku si útočník vybral pláž, kde k smrti ubodal dvě ženy německé národnosti. Mezi oběťmi je i 36letá Češka, která navštívila egyptskou hurghadu spolu se svým přítelem a dítětem. Naštěstí byla poraněna pouze na noze. Ministerstvo zahraničí ČR oznámilo, že zraněná žena bude převezena spolu se svou rodinou do Káhiry, kde se o ně postará Český zastupitelský úřad.

28letý Abdar Rahmán Šams Dín pocházející z provincie Kafr aš-Šajch v deltě Nilu byl po incidentu okamžitě zadržen a převezen do Káhiry, kde byl vyslýchán spolu se zaměstnanci hotelu, kteří byli svědky agresivního útoku na pláži. Agentura DPA uvedla, že jednal podle pokynů Islámského státu. Údajně byl zaúkolován útočit pouze na cizince.

Během útoku navíc pokřikoval v arabštině: „Uhněte mi z cesty, nechci Egypťany“. Důležité je zmínit, že agresor měl doposud čistý trestní rejstřík a ve svém rodném městě byl považován za slušného člověka. Dle ministerstva vnitra v Egyptě se útočník rozhodl přeplavat na soukromou pláž pro turisty z veřejné pláže.

Negativní dopad na turismus

Turistická sezóna je každopádně v plném proudu a obsazenost hotelů v Egyptě míří k 90 %. Útok na evropské turisty bude pro Egypt znamenat úpadek v návštěvnosti tamních rezotrů. Egyptské desinace očekávají, že turisté budou turistická letoviska opouštět začátkem příštího týdne. Místopředseda ACK ČR Jan Papež pro ČTK uvedl, že se v Egyptě momentálně nachází něco málo přes 3 000 Čechů a v oblasti Hurghada se jich nachází více než čtvrtina.

A zde si přečtete o vrazích odsouzených na doživotí, které by měl Miloš Zeman omilostnit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články