Na jaře to vypadalo, že se nepodíváme skoro ani za hranice našich domovů, natož pak někam do zahraničí. S klesajícím počtem případu a tím pádem i rozvolňováním opatření se ale naštěstí hranice Česka i dalších států začaly postupně otevírat a naše sny o ideální dovolené opět dostaly zelenou.
Zahraniční státy se podle cestovních opatření rozdělují do čtyř základních kategorií, které se od sebe liší různými podmínkami, které při návštěvě těchto zemí musíme bezpodmínečně dodržet. Kategorie vypadají následovně:
Země s nízkým rizikem nákazy | Cestování do těchto zemí je neomezené a není podmíněné udáním důvodu návštěvy - můžete sem tedy vyrazit na dovolenou. Při návratu do Česka nejste povinni předkládat negativní test na COVID-19 ani podstupovat karanténu. |
Země se středním rizikem nákazy | Pravidla jsou stejná jako u zemí s nízkým rizikem nákazy. Podmínky se liší pouze pro cizince cestující k nám - ti jsou povinni předložit negativní test na COVID-19 nebo podstoupit čtrnáctidenní karanténu. |
Země s vyšším rizikem nákazy | Při vstupu do Česka se musíte prokázat negativním testem na COVID-19 nebo podstoupit čtrnáctidenní karanténu. |
Země s vysokým rizikem nákazy | České ministerstvo zahraničí doporučuje navštěvovat tyto země pouze v opravdu krajních případech. Při návratu se musíte prokázat negativním testem na COVID-19 nebo podstoupit čtrnáctidenní karanténu a mimo to také informovat krajskou hygienickou stanici. |
Kam můžeme vyrazit bez obav?
Jak je zřejmé, pokud chcete prožít dovolenou v klidu a bez obav, rozhodně byste měli vybrat některý ze států, které jsme pro vás vyznačili v mapě níže. Z přímořských zemí tam najdete například Chorvatsko, Slovinsko, Itálii, Řecko nebo Španělsko. Pokud dáváte přednost návštěvě muzeí a památek, mohla by vás zaujmout třeba Velká Británie, Nizozemí, Německo či Francie.
Potenciálním problémem by u dovolené mohla být doprava. Většina mezistátních letů se v době nouzového stavu zcela zrušila a ani dnes se ještě letecká doprava nevrátila do své původní podoby. Počet letů v Evropě zatím dosáhl pouze 35 % loňského provozu, a i když se letecké společnosti pomalu vracejí na trh, ještě jim minimálně rok potrvá, než opět poskytnou takovou nabídku letů jako před pandemií.
Jedete vlastním autem? Nezapomeňte dát vše do pořádku!
Nejen kvůli leteckým spojům, ale částečně také kvůli vlastnímu pohodlí a svobodě stojí za uváženou vyrazit na dovolenou vlastním vozem. Trasa v řádech stovek kilometrů sice může být náročná, nicméně přítomnost vlastního automobilu vám dává možnost kdykoliv vyrazit na celodenní výlet, nebo v případě potřeby odjet domů o něco dříve.
Na druhou stranu s sebou ale při cestování svépomocí vezete i odpovědnost za své vozidlo, proto byste ho měli dát před odjezdem pořádně do kupy. Na místě je kontrola motorového oleje i dalších nezbytných kapalin a samozřejmě také všech důležitých součástek, které by se kvůli opotřebení mohly po cestě porouchat.
Povinná výbava vás může zachránit
Nejde jenom o to, aby bylo v pořádku samotné vozidlo, ale i o to, co s sebou vozíte na palubě. Správně sestavená povinná výbava do auta vás může zachránit v mnoha nepříjemných situacích, kterým se ani při dostatečné přípravě vozidla nevyhnete. Nejde jen o výměnu píchlé pneumatiky, ale i bezpečný pohyb okolo auta a nebo ošetření zranění, ke kterým by při případné nehodě mohlo dojít.
V autě by vám proto neměl chybět klíč na matice kol, příruční zvedák a rezervní kolo (kromě aut s indikací defektu a pneumatikami s možností nouzového dojetí), výstražný trojúhelník, reflexní vesta a autolékárnička. Ve většině evropských zemí vypadá povinná výbava stejně jako u nás. Výjimkou je Chorvatsko, kde byste si s sebou měli navíc vozit i tažné lano, náhradní kolo a sadu náhradních žárovek.