fb pixel
Vyhledávání

Z těchto fotografií Černobylu vás zamrazí: Opuštěné místo největší jaderné tragédie děsí dodnes

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Výbuch elektrárny v Černobylu je vůbec nejhorší jadernou katastrofou v historii. I dnes, 37 let po tragédii, vypadá okolí elektrárny jako z hororu – opuštěné domy, zapomenuté hračky po dětech a rozpadající se lunapark, jenž už nestihl otevřít své brány. Zkrátka hrůza a stísněná atmosféra dýchají na vzdálené pozorovatele už jen z fotografií. Podívejte se na mrazivé snímky, které vám prozradí, jak to na místě vypadá dnes.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová Aktualizováno 25.4.2023, 22:23

Tragédie, která šokovala svět

K nehodě došlo v brzkých ranních hodinách 26. dubna 1986. Během osudné noci v elektrárně zrovna probíhal experiment, který se bohužel vymkl kontrole a k výbuchu pak došlo kvůli náhodnému selhání více faktorů. Při testu nouzového chodu turbogenerátoru se prudce zvýšil výstupní výkon a zároveň se zastavilo chlazení vody v jádru reaktoru, což vedlo k přehřátí paliva a ke zničení jádra reaktoru. Pak už jen následoval zářivě červený výbuch a katastrofa byla na světě.

Celou situaci ještě zhoršili hasiči, kteří neznali příčinu požáru a jen nalili vodu na zničený reaktor. To způsobilo několik menších výbuchů spolu s těžkou radioaktivní kontaminací. Aby se zabránilo dalšímu šíření radioaktivity do životního prostředí, byl reaktor naplněn pěti tisíci tunami hlíny, písku, bóru, dolomitu a olovnatých sloučenin vrhaných z helikoptér létajících nad reaktorem ve dnech bezprostředně po nehodě.

Nejvíce byla postižena území Ukrajiny a Běloruska, ale radioaktivní oblak postupně cestoval nad celou Evropou. Počet obětí černobylské nehody se různí, oficiálně se hovoří o 28 přímých obětech. Těmi byli pracovníci elektrárny a hasiči, kteří dostali smrtelné dávky radiace. V prvních dnech po nehodě bylo hospitalizováno 299 pacientů s jasnými příznaky onemocnění způsobených ozářením.

Uzavřená zóna v Černobylu je dodnes synonymem pro tragédii a největší nehodu v oblasti jaderné energetiky na celém světě. Ačkoliv radioaktivní záření je v oblasti stále přítomné, vydávají se sem někteří odvážlivci. Většina využije služeb cestovní kanceláře, která sem turisty vozí z Kyjeva za 150 eur (necelé 4 tisíce korun), hrstka se sem však vydává i na černo, za což hrozí vysoké pokuty. Ročně na zapovězené místo zamíří až 50 tisíc návštěvníků.

Vy ale nikam nemusíte, stačí si jen proklikat úžasnou galerii plnou fotek, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech. Podívejte se, jak to ve městě duchů vypadá nyní:

Podobné články

Doporučujeme

Další články