Z Technomatu do Hollywoodu: "České Bardotce" Olze Schoberové otevřely role naivních krásek železnou oponu – G.cz
Vyhledávání

Z Technomatu do Hollywoodu: "České Bardotce" Olze Schoberové otevřely role naivních krásek železnou oponu

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Její nejznámější rolí je zhmotnění snové komiksové sexbomby ve filmu Kdo chce zabít Jessii?. A přesně taková byla Olga Schoberová i ve skutečnosti. Jako první Češka to dotáhla z východního bloku mezi hollywoodskou smetánku, vzala si nejdřív kulturistu, pak ředitel Warner Brothers. A za všechno vděčila své neskutečné kráse.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 3.7.2019, 07:20

Bloncku z ní udělal Saudek

Byla blond, měla božské tělo, byla prostě krásná. Dnes šestasedmdesátiletá Olga Schoberová se může honosit titulem "první česká (nebo spíš československá) sexbomba". Ke slávě jí stačily pouhé čtyři role. Začalo to partem naivní cudné plavovlásky Winnifred ve westernové parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera (kterou si mimochodem můžete užít dnes od 20 hodin na Nova Cinema), pokračovalo parodií na komiksy Kdo chce zabít Jessii a komedií "Pane, vy jste vdova!" a vyvrcholilo populárním kouskem Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela.

Příběh herečky, které se později začalo přezdívat "Česká Bardotka", začínal jako každá jiná taková story. Obyčejná fakturantka státního podniku Technomat si bokem přivydělávala modelingem a focením pro reklamy. Tvář i postavu na to měla prvotřídní. Obojí zaujalo režiséra Antonína Kachlíka a dívku obsadil do hudební komedie se Suchým a Šlitrem Bylo nás deset. Když pak Olžin tehdejší milenec přišel s nápadem, že by se měla odbarvit na blond, proměna v mužskou modlu byla dokonána. Mimochodem, tím moudrým partnerem byl kreslíř Kája Saudek.

Osudový mejdan

Schoberová měla jasně určený tip rolí; nádherná žena, po které touží všichni muži v okolí, padouch ji chce zprznit nebo alespoň trochu zmučit a hlavní hrdina ji musí zachránit. Měla v sobě jiskru krásek západního světa, což se režim rozhodl využít a prodal tenhle plavovlasý trumf do Hollywoodu. Tam se Schoberová při natáčení hned prvního filmu seznámila s kulturistou Bradem Harrisem a v roce 1967 se za něj provdala. Domů se vrátila s velkou pompou, ale jen na chvíli.

V Československu se jí totiž dařilo, na hlavní roli ale nikdy nedosáhla. A ano, bylo to i jejími omezenými hereckými schopnostmi. Za velkou louží se do popředí dostala hned ve třech filmech, bohužel pro ni se jednalo o samá béčka. Na konci 60. let otiskl magazín Playboy její fotografii v rámci výběru sexsymbolů roku 1969 vedle Ursully Andress a právě Brigitte Bardot.

V Americe ale Olga potkala něco mnohem zásadnějšího než kariéru; na večírku u Barbry Streisand, kam ji vzal Miloš Forman, se seznámila s producentem Johnem Calleyem a byla z toho láska. Schoberová se rozvedla s prvním mužem a podruhé se provdala za budoucího prezidenta studia Warner Bros. Manželství jim vydrželo dlouhých 20 let.

Možností svého partnera nicméně herečka nevyužila pro posílení záře vlastní hvězdy. Užívala si život mezi hollywoodskou smetánkou, vždyť mezi její přátele patřili takoví lidé jako Paul Newman, Robert Redford nebo Clint Eastwood. Svůj poslední film Vrak natočila v rodné zemi v roce 1983 a od té doby o oživování herecké kariéry příliš nestojí. Dnes žije střídavě tady a střídavě v USA. Krása je prostě mocná devíza.

A tady si přečtěte 10 moudrých emancipovaných citátů Katharine Hepburn.

Podobné články

Doporučujeme

Další články