Byla to sice spíše holčičí doména, takže by se v perexu hodilo použít u sloves tvrdé y, ale na některé tancovali i kluci. A vůbec se za to nestyděli. Prostě davová psychóza, jak má být. Z posledních tanečních úletů by se s nimi mohl rovnat snad jen Gangam Style.
1. Macarena
Když v roce 1994 dva andaluští strejcové vyprskli do světa megahit, který doprovázel autoosahávací taneček, určitě netušili, jaké šílenství tím způsobí. Macarena cloumala končetinami a zadky celého světa. Vychutnejte si klip s dobovými hadry a tutorialem. Nebo si ty pohyby ještě pamatujete?
2. Vogue od Madonny
Tohle bylo (nebo aspoň chtělo být) sexy! Napodobit Madonniny rajcovní pohyby, udržet pózu a nezačít se chechtat – to byla výzva! Málem jsme si na rukou udělaly uzel... Mimochodem, videoklip k písničce z roku 1990, který dodnes dokáže oslovit svou atmosférou, natočil režisér David Fincher.
3. Rapování
Tehdy si (převážná) část z nás myslela, že rapování není rytmické mluvené slovo, ale srandovní hopsání s pokrčenou a následně nataženou nohou. Kdo to uměl, byl king. Kdybyste náhodou neměli páru, o čem je řeč, vypadalo to přesně takhle:
4. Ptačí tanec
Kdo by ho neznal, tančí se v mateřských školkách i na maturitních plesech. A to už pěkně dlouho. Melodie se zrodila v padesátých letech, kdy jí svět oblažil švýcarský harmonikář Werner Thomas. Původní název byl Kachní tanec a hrával se na Oktoberfestu. K jeho docenění je totiž potřeba mít trochu naváto. Čím víc, tím líp.
Přes Belgii se pak tahle chytlavá melodie dostala do USA, kde si ji pochopitelně velmi oblíbili, a pak zpátky do Evropy – konkrétně do Holandska, na vinylovou desku a odsud navždy do mozku všech, kdo ji i jen nedopatřením zaslechli. Momentálně existuje 140 verzí a neuvěřitelných 40 milionů registrovaných záznamů. V roce 2000 byla skladba zvolena nejotravnější písní historie. Znají ji ale úplně všude – od Brazílie přes Island po Filipíny.
5. Lambada
Lambada není jen smyslný tanec, při jehož interpretaci jsme vždycky vypadali nadmíru dementně, ale také hudební styl pocházející z Karibiku. Ta měla původně svůj základ v kombinaci bicích a kytary a měla připomínat ťukání kmenů stromů o sebe. Tepala v rytmu merengue, cumbia a zouku. Když do ní později pronikly ještě elektronické podtóny a zpropagovala ji skupina Kaoma, která ji trochu přearanžovala tak, aby vyhovovala evropskému vkusu, byla na vrcholu popularity.
Lambadě – ve smyslu tance – předcházel starobylý indiánský tanec Carimbó, na který v Amazonii ještě dnes často narazíte. Jeho základními rysy jsou pohyby, jimiž se žena snaží pokrýt muže svou sukní a namluvit si ho tak. Tanec provází zvraty a akcent je kladen na točení hlavou. Lambada samotná vznikla v Brazílii přimícháním brazilských rytmů. Právě zmiňovaná skupina Kaoma jí přinesla celosvětový úspěch.
Ten ale tak trochu ukradla zpěvačce Márcii Ferreiře, jejíž píseň Chorando Se Foi byla předlohou světoznámé Lambady. Ta se o svá práva dokonce soudila a Kaoma ji poté musela i finančně odškodnit. Takhle zní původní verze:
A tady máte 9 písní, které notoricky znáte, ale netušíte, kdo je zpívá.