fb pixel Wing Tsun: sebeobrana jako kravmaga, ale čínská a lepší – G.cz
Vyhledávání

Wing Tsun: sebeobrana jako kravmaga, ale čínská a lepší

Petr Bílek
Petr Bílek 4.11.2016, 16:50

Bojové umění Wing Tsun provozoval i legendární Bruce Lee. Vyhledali jsme Lukáše Holuba, člověka, který u nás tomuto bojovému umění rozumí, a zeptali se jej na pár zásadních věcí:

Co je to vlastně to Wing Tsun?

Lukáš Holub je profesionální trenér bojového systému Wing Tsun, hlavní trenér a vedoucí školy Praha 2. Je držitelem stupně 4.HG (Higher Grade). V ČR koordinuje výuku Wing Tsun, vede vzdělávání instruktorů a stará se o propagaci tohoto bojového umění.

Je to vlastně způsob, jak řešit problémy, nebo lépe, jak jim předejít. Wing Tsun je jedním z nejefektivnějších bojových umění a sebeobranných systémů na světě. Zabývá se bojem na všechny vzdálenosti a využívá kopy, údery paží, lokty i koleny, páky, chvaty. Učí, jak bojovat proti skupině útočníků i proti ozbrojenému útočníkovi. Wing Tsun spojuje tradiční stránku bojového umění se sebeobranou v reálných situacích, již představuje moderní program BlitzDefence.

Kdy jste se poprvé setkal s Wing Tsun a jaké byly vaše první dojmy?

V říjnu 1995, kdy jsem poprvé navštívil trénink, a od té doby se mu věnuji. Dnes je to tedy již dvacet jedna let. Wing Tsun je na pohled krásné a ladné bojové umění, ale současně praktické, funkční, rychlé a v případě potřeby velmi agresivní. Kombinace všech těchto vlastností mi vyhovuje. Krása, dokonalost a současně velmi pragmatický a inteligentní přístup k boji je to, co od bojového umění očekávám.

Změnil se váš pohled na věc během let?

Nezměnil. Spíš jsem se ve svém přesvědčení o Wing Tsun časem jen více utvrdil. Zpočátku u mě hrála větší roli možnost naučit se bránit pro případ potřeby. Dnes je již tato motivace v pozadí, protože potřebu ubránit se jsem již uspokojil. Dnes vnímám Wing Tsun spíše jako čisté umění. Umění boje, pohybu, pozornosti a mnoha dalších dovedností. Je to pro mne cesta sebezdokonalování a osobního rozvoje.

Jaký je původ Wing Tsun?

Je to tradiční bojové umění, které vzniklo v Číně asi před třemi sty lety. Jednou z jeho zvláštností je neustálý vývoj. Wing Tsun se neustále posouvá a vylepšuje. Základní myšlenky a techniky však zůstávají stejné. Wing Tsun se však přizpůsobuje reálným podobám boje a nebezpečných situací, které vám venku na ulici hrozí.

Prý se dříve jednalo o tajnou nauku. Jak se odtajnila?

Zaleží na tom, co označujeme jako tajné. Wing Tsun byl známý a věhlasný již od svého zrodu. A jeho historií se táhnou příběhy slavných vítězství a slavných mistrů. Kdykoliv se někdo utkal s bojovníkem Wing Tsun, byl tento styl k vidění a mluvilo se o něm. Takže z tohoto pohledu tajný nebyl. Ovšem jeho předávání a výuka se děly jen ve vybraném kruhu studentů a rodinných příslušníků. Až později, asi v 60. letech minulého století, se WingTsun stal přístupným široké veřejnosti.

Co ještě člověk, který provozuje bojové umění Wing Tsun, získá?

Jeden z rysů WingTsun je například přímočarost a jednoduchost v řešení problémů v boji. Ta se pak promítá do psychiky studentů Wing Tsun i do jejich života. Mají tím získat do života schopnost jednoduše a přímo řešit životní situace. Samozřejmě s rozumně a slušně, ale zpříma.

Čím se Wing Tsun liší od jiných bojových umění?

Asi nejdůležitějším ve WingTsun jsou jeho principy. Většina bojových umění se řídí technikami. Na každou útočnou techniku soupeře se učí určitou odpověď formou protitechniky. Oproti tomu Wing Tsun se neřídí technikami, ale základními principy. Jsou to čtyři pravidla, která jsou odpovědí na kterýkoliv tah soupeře. Nic víc. To velmi zjednodušuje a zrychluje boj, a tím i funkčnost.

Pokud k vám někdo přijde a chce se začít učit, jak se začíná a co se trénuje nejdřív?

Výuka začíná od jednoduchých, ale již velmi funkčních a použitelných prvků. Pak se postupuje rychle kupředu. Ale vždy tak, aby to každý zvládl. Wing Tsun je velmi přirozený způsob pohybu. Nejde o žádnou akrobacii. Na tomto videu uvidíte, co se žák naučí již během prvního roku:

Jak často je vhodné cvičit?

Základní tréninková frekvence je dvakrát týdně. To je minimum. Jsou však studenti, kteří trénují mnohem častěji. Wing Tsun je v tomto ohledu velmi spravedlivý. Co mu věnujete, to od něj dostanete. To už je pak na každém, jak rychle chce postupovat. Ale k tomu si každý musí najít cestu.

Kde se Wing Tsun dá cvičit?

Každá z našich aktuálně 17 fungujících škol po celé ČR nabízí zhruba jednou do měsíce možnost přijít si vyzkoušet trénink WingTsun. První je zdarma. Na základě této zkušenosti se pak můžete rozhodnout, zda byste chtěli výuku navštěvovat. Takže máte-li zájem si WingTsun vyzkoušet, jste všichni vítáni.

Více informací na www.ewto.cz nebofacebook.com/ewto.cz.

A ještě si pro názornou ilustraci, jak je bojové umění Wing Tsun užitečné, přečtěte reálný příběh jedné dívky, kterou pronásledoval úchyl, a tak se naučila sakra dobře bránit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články