fb pixel Windows 95: Operační systém, na kterém Bill Gates opravdu zbohatl, propagovala i Rachel z Přátel – G.cz
Vyhledávání

Windows 95: Operační systém, na kterém Bill Gates opravdu zbohatl, propagovala i Rachel z Přátel

Paul Allen a Bill Gates + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Windows 95 od Microsoftu posunul svět počítačů na nový level. Počítačový vizionář Bill Gates sice představil svůj nový operační systém už na konci srpna, tedy v den 20. výročí založení firmy, nicméně na prodejní pulty se dostal až 13. října 1995. Během prvních 4 dnů se prodalo přes milion kopií, čímž se osobní počítače opět přiblížily o krok blíž směrem k běžnému uživateli. Zásadní byla také přehledná nabídka Start či neustálé zobrazování času.

Martin Miko
Martin Miko 13.10.2020, 10:30

Windows 95 zpřístupnil počítače lidem

Když se řekne Windows 95, všem se automaticky vybaví první verze operačního systému, která otevřela brány do světa výpočetní techniky i těm lidem, kteří do té doby počítačům neholdovali. Svět počítačů se tehdy otevřel i malým firmám. Zásadní bylo v tomto ohledu samozřejmě uživatelské prostředí, které bylo přístupné i naprostému laikovi. Napomohlo tomu i legendární tlačítko Start, spodní lišta i správce úloh. Všechny tyto funkce pak existovaly i v novějších verzích jako byly Windows 98 nebo Windows ME.

Windows 95 ukončil všechny ty textové příkazy, které znaly lidé z operačního systému MS-DOS. Další zajímavostí byl samozřejmě i přenos hudebních disků. Nyní sloužil počítač i jako hudební přehrávač a zároveň uložiště. Další věc, která všechny zaujala bylo pravé tlačítko myši, které v rámci nového systému umožnilo uživatelům ovládat několik nových funkcí.

Rozruch vyvolaný Windowsem 95 byl samozřejmě logický. Firma Microsoft na něm dělala poměrně dlouhou dobu a Bill Gates si tehdy dal za cíl vytvořit 32-bitový operační systém, který by překonal Mac OS od Applu. I proto se vedení Microsoftu rozhodlo podpořit příchod nového operačního systému globální reklamní kampaní, což mělo za výsledek přes milion prodaných kopií Windowsu 95 během prvních 4 dnů od spuštění prodeje. Nutno podotknout, že reklamní kampaň stála v té době neuvěřitelných 300 milionů dolarů, a v televizní reklamě zazněla píseň Start Me Up od kapely Rolling Stones. Když Microsoft zveřejnil instruktážní video k operačnímu systému, tak vás provázeli hvězdy seriálu Přátelé Jennifer Aniston (Rachel) a Matthew Perry (Chandler).

V pozdějších verzích Windows 95 se objevil také všemi známý internetový prohlížeč Internet Explorer. Vzhledem k tomu, že v té době nebylo internetové připojení tolik rozšířenou záležitostí, nebyl s operačním systémem natolik kompatibilní jako jeho nástupce Windows 98.

Firma Microsoft si dala operační systém W95 v podstatě jako dárek ke 20. výročí od založení společnosti. V roce 1975 se však Microsoft skládal pouze ze dvou nadějných programátorů – Billa Gatese a Paula Allena, kteří se na základě inzerátu v časopise Popular Electronics společně rozhodli, že naprogramují software pro mikropočítač Altair 8800. Výsledný produkt pak představili firmě MITS, která Altair vyráběla. Program fungoval bezvadně, a proto se vedení MITS rozhodlo, že bude program prodávat pod označením Altair BASIC. Mladí programátoři nezaháleli, protože v programátorské činnosti viděli potenciál.

Už v roce 1980 vstoupili na trh s vlastní verzí systému, který pojmenovali Xenix. Poté přišel OS DOS, uvedení počítačové myši Microsoft Mouse a rozšiřování verzí jejich operačního systému. V roce 1995 vydala společnost zmiňovaný Windows 95, po kterém následovaly další a další verze. Společnost se však zabývá mnoha odvětvími, mezi které například patří i herní průmysl, z čehož určitě všichni známe herní konzole Xbox nebo tablety Surface. Dlouhá léta patří společnost Microsoft k nejhodnotnějším na světě, což by rozhodně potvrdil i dlouhá léta nejbohatší muž světa a zároveň spoluzakladatel firmy Bill Gates. Ne nadarmo činí jeho majetek odhadem 108 miliard dolarů.

Windows 95 lze dodnes stále používat. Stačí vám vlastnit Windows 10, kam ho snadno a rychle nainstalujete. Co takhle zažít trochu nostalgie v roce 2020?

Podobné články

Doporučujeme

Další články