Nekorunovaný král parodií, který by strčil do kapsy i Těžkej Pokondr: Weird Al Yankovic dokáže znesvětit i americkou hymnu – G.cz
Vyhledávání

Nekorunovaný král parodií, který by strčil do kapsy i Těžkej Pokondr: Weird Al Yankovic dokáže znesvětit i americkou hymnu

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Populární americký zpěvák, herec a satirik Weird Al Yankovic slaví 60. narozeniny. V podstatě se jedná o jakéhosi původního „Těžkého Pokondra“, jelikož se nejvíce proslavil především parodováním hitů známých hudebních interpretů. Celosvětově se mu podařilo prodat přes 12 milionů desek a je trojnásobným držitelem ceny Grammy. Yankovic patří dlouhodobě mezi nejvýraznější americké komiky.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 23.10.2019, 09:40

Vystudoval architekturu, ale život ho nasměroval ke kariéře komika

Vlastním jménem Alfred Matthew Yankovic se narodil 23. října 1959 ve městě Downey v Kalifornii do rodiny Mary a Nicka Yankovicových. Do USA se z Evropy přestěhovali po druhé světové válce. K šestým narozeninám rodiče pořídili Alovi jeho první hudební nástroj – akordeon, čímž v podstatě odstartovali jeho hudební kariéru.

V 70. letech byl mladý Al velkým fanouškem Eltona Johna, avšak zároveň obdivoval i americké komiky. Zásadně ho ovlivnil specifický humor skupiny Monty Python. Po střední škole nastoupil na polytechnickou univerzitu v Kalifornii, kde vystudoval bakalářský obor architektury.

Co se týče jeho kariéry baviče a komika, vše začalo tím, když se začal postupně objevovat v rozhlasové show s názvem Dr. Demento. „Kdyby nebyl doktor Demento, tak bych měl pravděpodobně běžné zaměstnání,“ poznamenal kdysi Yankovic v jednom rozhovoru. Své show Dr. Demento se věnoval už od střední školy, kdy mu bylo pouhých 16 let, nahrával doma na magnetofonové pásky první skeče a do toho vytvářel parodické písně za doprovodu akordeonu, který v té době už plně ovládal. Postupně začal vystupovat v malých klubech a kavárnách. Tehdy se psal rok 1978 a stal se diskžokejem na univerzitním rádiu, kde zároveň nahrál i své první amatérské demo. V roce 1980 v show Dr. Demento živě zahrál parodii na píšeň od skupiny Queen s názvem Another Ones Bites the Dust, která se v jeho upravené verzi jmenovala Another One Rides the Bus.

Postupně se mu začátkem 80. let podařilo sestavit kapelu a vytvářet nový a nový parodický obsah. V roce 1982 zaznamenal obrovský úspěch s parodií na hit od Joan Jett, kterou přejmenoval na I Love Rocky Road, což byl v podstatě první singl jeho debutového alba, které vyšlo o rok později. V té době zároveň vznikala hudební televize MTV, což Yankovicovi výrazně pomohlo v kariéře, jelikož pravidelně vysílala jeho videoklip k písni Ricky. V roce 1984 vydal další desku s názvem „Weird Al“, která parodovala v té době obrovský hit „Beat it“ od Michaela Jacksona. Vtipné texty hitovek byly doplněné o zábavné videoklipy, které u fanoušků zaznamenávaly úspěch.

Své parodie se kromě Michaela Jacksona dočkala i Madonna, Nirvana, James Brown, Coolio nebo rapper Chamilionaire. Během své kariéry natočil Weird Al více než 150 parodií na téměř všechny známé interprety světové hudby. Kromě celebrit si například bral na paškál i společenské problémy nebo známé filmy. Do roku 2007 prodal neuvěřitelných 12 milionů alb a zahrál si v několika desítkách filmů a seriálů. Kromě hudební tvorby a herectví se věnuje i dabingu.

Yankovic je od roku 1992 veganem, na což kdysi upozornil svým kultovním citátem: „Před mnoha lety jsem zjistil o hamburgerech něco, co mě opravdu znechutilo. Možná to nevíte, tak doufám, že vám z toho nebude zle, ale ukázalo se, že hamburgery jsou vyráběny z mrtvých krav. Nedělám si legraci. Nemusím říkat, že jakmile jsem to zjistil, přestal jsem jíst maso úplně.“

A zde je 10 nejúspěšnějších lidí, kteří se vykašlali na školu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články