Warholova múza Viva dnes slaví kulaté jubileum. Ve filmech slavného umělce herečka dováděla úplně nahá

Obrázek uživatele vaclav.roman
23.08.2018, 12:22

Americká herečka Viva se dnes dožila 80 let. Její herecká kariéra je spojována s umělcem Andy Warholem, v jehož filmech skotačila tak, jak ji Pán Bůh stvořil.

Herečka Andyho Warhola

23. srpna 1938 přišla na svět Janet Susan Mary Hoffmann, narodila se jako nejstarší z devíti dětí. Svou uměleckou kariéru začala jako modelka a malířka, obou těchto činností však záhy zanechala. Na dobu, kdy stála modelem, by dle svých slov chtěla zapomenout a malování už podle ní prý odzvonilo.

Přesto se ale nakonec proslavila, ačkoliv pod úplně jiným jménem. Přezdívku Viva dostala od Andy Warhola, stala se jeho superstar a hrála v mnoha jeho filmech, a tak byla častou návštěvnicí uměleckého studia the Factory. Legendární undergroundový ateliér se nacházel na Manhattanu v pátém patře dnes již neexistující budovy. Právě zde natáčel Warhol své filmy, mimo jiné i s Vivou.

Počátek její spolupráce s Warholem se datuje do roku 1967, kdy byl natočen film Tub Girls. V tomto snímku leží Viva ve vaně s různými lidmi obou pohlaví. Jednu ze svých nejkontroverznějších rolí ztvárnila ve snímku Blue Movie, což je devadesátiminutová sonda z jednoho odpoledne páru žijícího na Manhattanu. Muž a žena spolu konverzují, souloží, koukají na telku… a pak zjistí, že je někdo natáčí. Film byl kvůli svému obsahu i na nějakou dobu zakázán.

Podívejte se do galerie, kde naleznete snímky Vivy a Andyho Warhola:

A zde 6 zajímavostí ze života umělce, kterého proslavila polévka v plechovce.


Komentáře

Doporučeno pro vás