fb pixel Vzpomínka na heparinového vraha: Zdravotník Petr Zelenka ve vězení zahrádkaří – G.cz
Vyhledávání

Vzpomínka na heparinového vraha: Zdravotník Petr Zelenka ve vězení zahrádkaří

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Podle některých chladnokrevný vrah neschopný empatie či lítosti, dle jiných nervově nemocný muž, co se nevyrovnal s vlastní sexuální orientací a přísnou výchovou otce, a který vlastně nic špatného neudělal. Je to sedmnáct let, co policisté v jihlavské nemocnici překvapili a zatkli zdravotníka Petra Zelenku, jenž později vstoupil ve známost pod přezdívkou heparinový vrah...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 1.12.2023, 01:11

Na dvě strany

Případ zdravotníka Petra Zelenky v prosinci 2006 otřásl Českou republikou. Něco takového zdejší lid znal především ze zahraničních kriminálek. Zelenka, kterému se přezdívá heparinový vrah, měl od května až do odhalení neoprávněně podávat pětimililitrové dávky heparinu pacientům na oddělení ARO havlíčkobrodské nemocnice.

Na podzim 2007 byla podána obžaloba a po měsíčním ostře sledovaném procesu byl Zelenka v lednu 2008 odsouzen na doživotí za sedm vražd a deset pokusů o vraždu. Hlavním svědkem byl primář Pavel Longin, který činy svého zaměstnance odhalil. Srovnal totiž počet Zelenkových služeb s počtem nečekaných krvácení „ležáků“, v nichž sehrál roli heparin. Obojího bylo 23. Vrah se k činům přiznal s tím, že tušil, že by podání léku mohlo u některých vést až k úmrtí. U soudu pak ale obrátil a tvrdil, že vlastně nikoho zabít nechtěl.

To podporovala i řada lékařských odborníků, kteří prohlašovali, že tak malá dávka rozhodně nikoho zabít nemohla, a to i přesto, že mrtví byli před podáním heparinu ve velmi špatném zdravotním stavu. Soudce, jenž měl případ na starosti, se ale rozhodl pro výjimečný trest.

Mouše by neublížil

Pravdou je, že Zelenka nikdy nepatřil k vyrovnaným jedincům. Měl velmi blízký vztah k matce, naopak otec ho vychovával přísně a sblížili se až poté, co Zelenka skončil za mřížemi. Důvodem chladného vztahu byla i Zelenkova homosexuální orientace, se kterou se podle známých sám zcela nevyrovnal. Bral různé léky, z nichž některé si sám naordinoval a nebál se ani alkoholu.

V roce 2016 se server iDNES.cz spojil s Petrem Kobielou, členem Církve adventistů sedmého dne a (nejen) Zelenkovým vězeňským zpovědníkem. Ten se s heparinovým vrahem dodnes přátelí a popisuje ho jako „citlivého, nervově nemocného kluka, který by neublížil ani mouše a sám neví, proč pacientům heparin dával“. Za katrem se Zelenka hodně věnuje luštění křížovek a má prý i vlastní zahrádku se zeleninou a bylinkami.

Na motivy Zelenkova života vznikl v roce 2009 film Hodinu nevíš..., který se, řekněme si na rovinu, moc nepovedl. Přesto jsme vytvořili galerii několika zajímavostí, jež se se snímkem Dana Svátka vážou...

A tady čtěte příběh vražedkyně Olgy Hepnarové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články