Výzva kuřákům: zachovejte si hrdost! – G.cz
Vyhledávání

Výzva kuřákům: zachovejte si hrdost!

​Vezměte si příklad z filozofa Ladislava Klímy a přestaňte chodit do našich nekuřáckých hospod.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 31.5.2017, 11:44

Dnešním zákazem kouření v restauracích se Česko konečně zařadilo mezi civilizované země. Mimochodem až devět let třeba po Indii, která kouření na veřejných místech zakázala už v říjnu 2008. Včetně ulic! V Indii se tedy smí kouřit jen doma, takže má Česko ještě co dohánět.

Když tak čtu a poslouchám ty litanie postižených kuřáků, vzpomenu si na velkého českého filozofa Ladislava Klímu (1878 – 1928). S hrdostí v hlase tvrdil, že svět je jen odrazem jeho božské vůle, a psali jsme o něm třeba ZDE.

Někdy začátkem 20. století zakázali kouření v tramvajích a Klíma na protest proti tomuto „omezování práv svobodného individua“ začal chodit pěšky. Bydlel tehdy v karlínském hotelu Krása, který dnes už nestojí. Býval na rohu ulic Krátkého a Sokolovská, kam je to z centra Prahy vzdušnou čarou přes šest kilometrů. Klíma už do svého bydliště nikdy nejel tramvají. Stát mu přece nebudou nařizovat, kdy a kde si může zapálit.

Tomu říkám hrdý postoj! Vyzývám všechny kuřáky, aby ho ode dneška následovali. Do našich nekuřáckých hospod vás přece nikdo chodit nenutí. Máte svobodu volby sedět doma a pít lahváče, takže ji po vzoru Ladislava Klímy využijte. Neskloňte hlavy před nekuřáckou totalitou!

A TADY si přečtěte sedm věcných argumentů pro zákaz kouření v hospodách. I když je to už passé, protože ode dneška zákaz platí...

Podobné články

Doporučujeme

Další články