fb pixel Vytunelovaný obličej Michaela Kocába, připomínka lidské blbosti – G.cz
Vyhledávání

Vytunelovaný obličej Michaela Kocába, připomínka lidské blbosti

Pražský výběr? Spíš si ho pamatujeme jako muže, který zbohatl na úkor druhých.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 25.11.2015, 13:00

iDnes v rámci seriálu o velkých kriminálních případech 90. let oprášila i kauzu kolosálního tunelu v privatizačním fondu Trend. Je to záslužné i vzhledem k tomu, že to snad pár lidem otevře oči, pokud jde o čítankový prototyp lidskoprávníka, politického korektníka a pravdoláskaře. Prostě dobrosera.

Privatizační fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Martin Kratochvíl a Michael Kocáb. Už to samo o sobě smrdí – že někdo píše hezké písničky, přece nevypovídá vůbec nic o tom, že by měl rozumět investicím a dalším finančním operacím. Pomaleji myslící lidé se ale rozhodují podle principu: „Jeho tvář znám z televize, takže to jistě bude fajn člověk...“

Kocáb byl z obou Trendařů ten známější. Hrál v Pražském výběru, coby vládní zmocněnec prosadil odsun sovětských vojsk, kamarádil s Havlem, každou chvíli se motal v televizi… A jeho ksicht zafungoval – kuponové knížky svěřilo Trendu asi sto tisíc akcionářů. Z jakéhosi podivného důvodu uvěřili, že právě Kocáb se o jejich investici postará nejlíp.

V roce 1995 oba hudebníci privatizační fond prodali firmě Královéhradecká brokerská v čele s Miroslavem Hálkem. Novému majiteli stačil jen rok, aby majetek v hodnotě dvou miliard korun vytuneloval. Pak si to mezi sebou pinkaly soudy a padly nějaké ty rozsudky, až v roce 2013 zloděje omilostnila prezidentská amnestie. Ale to už není podstatné.

Za svůj podíl v Trendu dostal Kocáb přes třicet milionů korun. Platil z nich bizarní projekty – třeba Literární noviny, které s pomocí podvodu Ludvíka Vaculíka navzdory výsledkům konkurzu na šéfredaktora ovládl zelený fanatik Jakub Patočka.

Kocáb nic neukradl ani nevytuneloval – stalo se to, až když už mu privatizační fond nepatřil. Jeho právní vina je nulová, ale jeho morální vina stoprocentní. Nikdy se k ní nepřihlásil a všude roztruboval, že prý on nic, on muzikant. A to přesto, že doslova a do písmene vytuneloval svůj vlastní obličej. Stal se symbolem muže, který se zaklíná Dobrem, ale peníze mu nesmrdí. A to přesto, že zklamal sto tisíc lidí.

Když se Kocáb později za Stranu Zelených cpal do politiky, po Praze se objevila antikampaň: „Volit Kocába je Trend!“ Stručné, jasné a hlavně až mrazivě výstižné.

Ten si to krásně zavařil... Nikdo ho neměl rád:

Anketa

Posloucháte Pražský výběr?

Anketa se načítá...

A jaké by to bylo, kdyby Hitler vyhrál, uvidíte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články