fb pixel Vysoký zájem o tepelná čerpadla neutlumila ani pandemie. Češi eko-energii přichází na chuť – G.cz
Vyhledávání

Vysoký zájem o tepelná čerpadla neutlumila ani pandemie. Češi eko-energii přichází na chuť

Zdroj: Nimur / Shutterstock.com

Když se řekne tepelné čerpadlo, spousta lidí si představí „předražené“ zařízení, které nějakým komplikovaným až záhadným způsobem dodává levnou energii na vytápění domu. Podobný popis je samozřejmě hodně daleko od pravdy. Ve skutečnosti jsou čerpadla cenově dostupnější než v minulosti (především díky dotačním programům) a jejich princip není vůbec složitý.

Komerční článek
Komerční článek 16.8.2021, 12:41

Nezainteresovaných Čechů, kteří eko-energii nevěnují ani špetku pozornosti, naštěstí rok od roku ubývá. O tepelná čerpadla je velký zájem a jen za minulý rok jich přibylo 24 tisíc. Ze statistického šetření Ministerstva průmyslu a obchodu vyplynulo, že drtivou většinu (cca 94 %) nových zařízení tvořilo tepelné čerpadlo typu vzduch-voda. Zbytek připadl zejména na čerpadla země-voda, která se v poslední dekádě prodávají mnohem méně než v minulosti. Lze tedy konstatovat, že pandemie koronaviru sice tempo růstu utlumila, ale rozhodně zcela neuhasila. Celkový počet instalovaných čerpadel tak překonal 150 tisíc.

Proč je tepelné čerpadlo tak efektivní?

Hlavní výhody tepelného čerpadla spočívají ve velmi levném a prakticky bezúdržbovém provozu. Zařízení se neobejde bez elektřiny, ovšem oproti např. elektrokotli ji využívá jen k zajištění chodu systému. Teplo bere z okolního prostředí a převádí ho na vyšší teplotní hladinu. Výsledkem je levné teplo, navíc umocněné tím, že dodavatelé elektřiny umožňují majitelům tepelných čerpadel využívat tzv. nízký tarif.

Nicméně v praxi se tepelné čerpadlo nemusí vždy vyplatit. Pokud má např. nahradit plynový kotel, musí být požadovaná teplota otopné vody pod 50 °C. Snížení je možné zateplením zdí nebo střechy, výměnou oken, případně přidáním nebo výměnou radiátorů. Proměnných, se kterými je nutné při rozhodování počítat, je samozřejmě mnohem více. To už je ale otázka pro odborníka na vytápění, s nímž je vhodné rentabilitu a celkovou vhodnost tepelného čerpadla zkonzultovat.

Jak snížit vysokou vstupní investici?

Každý druh vytápění má své výhody i nevýhody. Nejinak je tomu v případě tepelného čerpadla, od kterého může potenciálního zájemce odradit vysoká pořizovací cena. Tu je však možné výrazně snížit pomocí dotace z programu Nová zelená úsporám. Její výše závisí na typu čerpadla a podmínkách konkrétního kraje. V ideálním případě se může dotace vyšplhat až na 127 000 Kč a v kombinaci s kotlíkovou dotací lze čerpat další bonus ve výši 20 000 Kč.

Technologie tepelných čerpadel již v žádném případě není okrajovou záležitostí pro eko-nadšence, ale naopak stále dostupnější řešení pro nové i starší domy po rekonstrukci. Pokud tedy kupujete nové vybavení domu či bytu, nezapomeňte se podívat také na ekologické možnosti vytápění.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články