fb pixel
Vyhledávání

Vysokoškolské koleje jsou centrem multikulturního života. Anglo-americká vysoká škola nabízí setkávání studentům z osmdesáti zemí světa

Zdroj: Shutterstock

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných v prosinci 2022 přesáhl počet zahraničních studentů na našich vysokých školách v loňském školním roce hranici 52 tisíc. I proto jsou univerzity často právem označovány za největší tuzemská centra multikulturního života. Tím spíše, pokud jde o vysokoškolské koleje, které studenti během jednotlivých semestrů využívají k bydlení. Výrazně je to vidět v případě pražské Anglo-americké vysoké školy (AAU), kde studuje přes 70 % zahraničních studentů a která poskytuje ubytování studentům z více než osmdesáti zemí celého světa.

redakce G.cz 5.5.2023, 11:30

Nejvíce zastoupenou skupinou zahraničních studentů na českých univerzitách byly v uplynulém školním roce již tradičně Slováci, zároveň však podle ČSÚ došlo ke značnému nárůstu studentů z Ukrajiny a výrazně se v poslední době zvýšil například i počet studentů z Indie. Různé národy a kultury se však prolínají nejen na půdě jednotlivých škol, ale také na vysokoškolských kolejích.


Pravděpodobně nejmultikulturnější prostředí najdeme právě na studentské koleji Anglo-americké vysoké školy v Praze, kde momentálně studuje 486 zahraničních studentů z více než osmdesáti zemí světa. Převážně jde o studenty ze Spojených států amerických, které doplňují také početné komunity z Ukrajiny a Ruské federace, Kazachstánu, nebo také Slovenska, Německa a Mexika. „Tato mezinárodní skladba umožňuje našim vysokoškolákům v rámci společného soužití na koleji vzájemně rozvíjet jejich jazykové schopnosti, ale také poznávat nové kulturní zvyky, způsoby života, učení, popřípadě získat a osvojit si další dovednosti, které mohou zužitkovat při následném hledání jejich pracovního uplatnění,“ říká Jiří Schwarz, rektor Anglo-americké vysoké školy v Praze.


Nově zrekonstruovaná budova v ulici U Průhonu na Praze 7 poskytuje zajímavé studentské bydlení s více než stovkou jednolůžkových či dvoulůžkových pokojů s koupelnami, společnou kuchyní opatřenou základními spotřebiči a dalším vybavením včetně vidliček, nožů, čajových lžiček, talířů, sklenic, hrnků, hrnců, pánví či kuchyňských utěrek. Scházejí se tu například studenti ze Spojených států amerických, Ukrajiny, Velké Británie nebo Německa.


„Studentské bydlení AAU mi přineslo snadnější interakci s ostatními studenty,“ říká studentka Kellen S. z USA. Většina obyvatel kolejí také stejně jako Kellen oceňuje jejich polohu v oproti centru města klidnějších Holešovicích. „Poloha mimo centrum Prahy nabízí jiný pohled na město. Prostředí Holešovic a místní atmosféra kontrastuje s turisticky navštěvovanější Malou Stranou, kde sídlí univerzita,“ shodují se Kellen a Jadyn W., studentka pocházející z předměstí menšího amerického města.


V budově s vysokorychlostním wi-fi připojením tráví studenti svůj čas také ve společenské místnosti nebo studovně. Komfort podtrhuje osobitá lokalita někdejší dělnické a přístavní čtvrti, navíc kousek od historického centra města a jen několik málo minut od areálu AAU.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články