Vyšetřovatelé mají seznam vojáků, kteří zřejmě sestřelili MH17 – G.cz
Vyhledávání

Vyšetřovatelé mají seznam vojáků, kteří zřejmě sestřelili MH17

Zdroj: The Guardian

Seznam 20 ruských vojáků, kteří se předloni v červenci pravděpodobně podíleli na sestřelení civilního boeingu z letu MH 17 na východní Ukrajině, předala skupina investigativních novinářů ze skupiny Bellingcat Nizozemské prokuratuře.

David Horák
David Horák 5.1.2016, 07:01

Nizozemská prokuratura přislíbila, že seznam předaný Bellingcatem prověří a vyhodnotí, zda může být přínosný pro vyšetření katastrofy, při které zahynulo všech 298 lidí na palubě, z nichž dvě třetiny byli občané Nizozemska. Skupina Bellingcat potvrdila dosavadní závěry mezinárodního vyšetřovacího týmu, podle nichž malaj(sij)ský boeing sestřelila 17. července 2014 okolo 16:20 místního času protiletadlová raketa Buk.

Podle Bellingcatu se protiletadlový systém Buk dostal k východoukrajinskému městu Snižne z hlavní bašty proruských separatistů, Doněcka. Novináři z otevřených zdrojů – zejména fotografií a videozáznamů z aut – vysledovali, že do Doněcka dorazil tento systém v červnu od 53. protiletadlové raketové brigády, dislokované nedaleko Kurska v centrálním Rusku.

Bellingcat z podílu na sestřelení civilního stroje podezřívá velitele brigády a jeho vojáky, kteří obsluhovali odpalovací zařízení rakety Buk. „Tito vojáci pravděpodobně znají přímo osobu, která odpálila raketu Buk na boeing, anebo je tato osoba mezi nimi,“ řekl nizozemské televizi NOS Eliot Higgins z Bellingcat.

Bellingcat, který sídlí ve Velké Británii a ve svých vyšetřováních vychází z otevřených zdrojů, spolupracuje se skupinou vyšetřovatelů z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Ukrajiny a Austrálie, snažících se vypátrat a dopadnout viníky tragédie letu MH17. Kdo má být stíhán justicí, rozhodne v Haagu společný vyšetřovací tým pěti zemí, který sestřelení nadále vyšetřuje.

Fantasmagorické verze Ruské televize vyvrátili sami Rusové

Rusko závěry vyšetřovatelů popírá a od dne, kdy letadlo sestřelilo, uveřejňuje na propagandistických serverech jedno fantasmagorické vysvětlení neštěstí za druhým. Nejdéle Kreml touto cestou šířil zvěsti o tom, že boeing sestřelila ukrajinská stíhačka. Tomu však kromě zdravého rozumu odporují parametry stihačky, která v letové hladině civilních strojů není schopná operovat. Ruská propagandistická televize RT citovala vyjádření údajného španělského dispečera z ukrajinského letiště, který na twitteru napsal, že „Vojenské letouny letěly vedle (Boeingu) 777 tři minuty předtím, než zmizel z radarů.“ Jak se ale ukázalo, předmětný twitterový účet „spainbuca“ byl falešný a mezi kyjevskými dispečery žádný cizinec nepracoval.

Ruská televize RT ale verzi o vině Ukrajinců šířila dál a ukázala i snímek, na němž měl vojenský letoun odpalovat raketu směrem k boeingu. To byl ovšem jen další podvrh. Jak v jednom podzimním expertním panelu Člověka v tísni o ruské propagandě poznamenal zahraniční zpravodaj Hospodářských Novin Ondřej Soukup, stíhačka by musela mít velikost fotbalového hřiště, aby na fotografii v dané výšce vynikla tak ostře, jak se divákům snažila RT namluvit. Teorii o roli stihačky vyvrátili dokonce i ruští konstruktéři letounu SU-25, podle nichž je raketa z tohoto stroje na zničení tak velkého a rychle letícího cíle příliš slabá.

A tady se ještě podívejte na 10 nejnebezpečnějších letadel v aktivní službě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články