fb pixel Vykoupení z věznice Shawshank v kinech totálně propadlo. Dnes je nejlépe hodnoceným filmem na ČSFD – G.cz
Vyhledávání

Vykoupení z věznice Shawshank v kinech totálně propadlo. Dnes je nejlépe hodnoceným filmem na ČSFD

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Vykoupení z věznice Shawshank mělo premiéru před 29 lety a kdybyste jeho tvůrcům tehdy řekli, že jejich adaptace Stephena Kinga bude minimálně na jedné filmové databázi dlouhodobě vůbec nejlépe hodnoceným filmem, asi by se vám trpce vysmáli. Dnes legendární snímek totiž u amerického publika absolutně propadl, a to hned z několika důvodů. Reputaci mu zachránilo šest oscarových nominací a především jeho uvedení na VHS.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 16.10.2023, 14:30

Vykoupení z věznice Shawshank (málem) pohořelo

Rok 1994 se do historie americké kinematografie zapsal velmi výrazně. Na Oscary tehdy bylo nominováno hned několik dnes zcela kultovních snímků. V první řadě Tarantinovo Pulp Fiction, ale také Čtyři svatby a jeden pohřeb, Forrest Gump, který se nakonec stal nejlepším filmem roku, a Vykoupení z věznice Shawshank, adaptace knihy Stephena Kinga. Ta se dlouhodobě drží na první pozici žebříčku nejlepších snímků na databázi ČSFD, ale i v zahraničních seznamech tohoto typu boduje v první desítce. A přitom v době premiéry, jež mimochodem proběhla přesně před 29 lety, snímek Franka Darabonta u amerických diváků zcela propadl.

Částečně na tom nesla vinu právě popularita jeho oscarových konkurentů, Forresta Gumpa a Pulp Fiction. Zároveň za to mohl fakt, že americké publikum obecně filmům z vězeňského prostředí nefandilo. Ve filmu se navíc vyskytují jen dvě mluvící ženské postavy, navíc obě role jsou naprosto miniaturní - první je zákaznice obchodu s potravinami, která si stěžuje na starého vězně Brookse (James Whitmore) a ta druhá je zaměstnankyně banky, do které šel hlavní hrdina Andy (Tim Robbins) po útěku. A podle průzkumu byl pro diváky matoucí také název. Knižní předloha filmu se jmenuje Rita Hayworth and Shawshank Redemption.

Od naprostého kasovního propadáku film nakonec zachránila moderní technika - snímek vyšel na VHS a až díky tomu se dostal do myslí a srdcí amerických diváků. V USA se na kazetách prodalo přes 320 tisíc kopií snímku. A zastal se ho i autor předlohy Stephen King. Ten je znám tím, že adaptace svých knih moc rád nemá, tuhle ale označil za jednu z nejlepších a stojí si za tím dodnes. Potom ještě přišly ty oscarové nominace a tak měl film kultovní status zajištěn. Další zajímavosti o Vykoupení z věznice Shawshank se dozvíte v galerii zde:

Pokud patříte k fanouškům snímku, možná vás tedy bude zajímat, že režisér musel vystřihnout několik scén, které dokreslovaly, jak moc se pobyt za mřížemi na člověku podepíše. Chybí tedy například scéna, v níž Red (Morgan Freeman) po propuštění dostane v obchodě záchvat paniky a uklidní se teprve v koupelně, jež mu svými úzkými zdmi připomene malou vězeňskou celu.

Ve filmu je důležitá také právě Brooksova příběhová linka. Brooks (Whitmore) si v průběhu filmu odpyká svůj trest a je propuštěn, přičemž posílá na svobodu i vránu, kterou celé roky živil a vychovával. Brooks nicméně nedokáže mimo věznici přežít a po nějaké době spáchá sebevraždu. Ve filmu byla scéna původně prodloužená a ukazovala, že ani ten pták nedokázal mimo zajetí fungovat. Vězni jej totiž najdou mrtvého na poli a uspořádají mu symbolický pohřeb.

Podobné články

Doporučujeme

Další články