fb pixel Výběr povinného ručení pro cestu do Chorvatska – G.cz
Vyhledávání

Výběr povinného ručení pro cestu do Chorvatska

Zdroj: Pixabay

Léto je konečně tady a spolu s ním nastal tak dlouho očekávaný čas dovolených. Míříte stejně jako mnozí další do Chorvatska? A jak se tam dopravíte? Autem? Pak nezapomeňte svému plechovému kamarádovi sjednat vhodné pojištění.

Komerční sdělení 3.7.2023, 14:55

Každé vozidlo musí mít sjednané povinné ručení

Jednou z věcí, kterou musí udělat, než si vozidlo vůbec dovezete domů, je ho nejen zaplatit, ale také mu sjednat pojištění. Bez něj nesmí na pozemní komunikace. Když ale přijde na autopojištění, existují dva druhy. Jeden je povinný a jeho sjednání ukládá zákon, druhý je dobrovolný. V prvním případě hovoříme o povinném ručení, v tom druhém o havarijním pojištění.

Proč je povinné ručení tak důležité?

Povinné ručení, které se označuje také jako pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nebo zákonné pojištění vozidla, nás chrání před dopady škod, které vozidlem způsobíme někomu jinému. Je povinné jak v ČR, tak v zahraničí, než se vydáte na cestu do Chorvatska, ověřte si, jakou má to vaše platnost a také si ověřte rozsah asistenčních služeb.

Víte, že povinné ručení se vztahuje jen na škody, které způsobíte někomu jinému? Nekryje tak škody, které vzniknou na vašem vozidle. K tomu slouží havarijní pojištění.

Na co se povinné ručení vztahuje?

Povinné ručení vás chrání pro případ, že někomu jinému způsobíte škodu na zdraví nebo životě, majetkovou škodu a škodu s povahou ušlého zisku, vztahuje se i na náklady na právní zastoupení, které vzniknou při uplatňování nároků z povinného ručení.

Bohužel, na některé situace se ani povinné ručení nevztahuje, je dobré vědět na které. Nejčastěji se jedná o škodu vzniklou řízením pod vlivem omamných látek nebo alkoholu, škodu způsobenou nevhodným používáním automobilu, jízdu s vozidlem, které nesplňuje normy STK nebo jízdu bez řidičského oprávnění. Výluk ale může být mnohem víc, proto si před odjezdem na dovolenou důkladně pročtěte pojistné podmínky. Ty se liší pojišťovnu od pojišťovny.

Jak si sjednat to nejlepší povinné ručení?

I na dovolené hrozí vznik nejrůznějších škod, vy sami můžete svým vozem způsobit nehodu, při které vznikne škoda jak vám, tak i někomu jinému. Abyste nemuseli řešit, kdo a kolik uhradí, je třeba si sjednat to nejlepší povinné ručení. A jak na to?

Pozor na pojistné limity

Ačkoli je povinné ručení ze zákona nutností, neexistuje jen jedno, u jednotlivých pojišťoven se liší jak situacemi, kdy nemusí plnit, tak nastavením pojistných limitů. Ty jsou naprosto zásadní, když budou špatně nastavené, nejspíš budete muset sáhnout do vlastních úspor nebo se dokonce na dlouhé roky dopředu zadlužit, abyste poškozenému mohli uhradit škodu. Naprostým minimem je 35 milionů Kč, kdo ale chce mít jistotu a být dobře chráněný, ten si sjedná pojistný limit ve výši 50, 70, 100 a více milionů korun.

Povinné ručení si můžete sjednat na pobočce i online

Tak, v povinném ručení se docela orientujete, teď už jen zbývá si ho sjednat. Ale kde? Možnosti máte dvě. Postaru zajít na pobočku nebo jít s dobou a sjednat si pojištění online. To vám zabere pár minut, vedle sebe uvidíte nabídky jednotlivých pojišťoven a možná i nějakou, kterou by vám na pobočce nenabídli.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články