fb pixel "Vy mě svlékáte? Vždyť jsem funkcionářka!": Kultovní Sexmise zůstává nejslavnější polskou komedií všech dob – G.cz
Vyhledávání

"Vy mě svlékáte? Vždyť jsem funkcionářka!": Kultovní Sexmise zůstává nejslavnější polskou komedií všech dob

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Nejslavnější polská komedie, nebo možná spíš prostě nejúspěšnější polský film. Sexmisi Juliusze Machulského nic z produkce našich severovýchodních sousedů dodnes nepřekonalo, což je dáno nejen skvělým nápadem, ale i vypiplaným scénářem Pavla Hajného.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 8.1.2020, 17:26

Muži nebyli, nejsou a nebudou potřeba!

Ten příběh stoprocentně znáte a v současné době možná máte pocit, že ho i tak trochu žijete. Hlavní hrdinové, dobrovolníci Max a Albert se po umělém zmrazení těla probouzejí o "něco" déle, než jak to plánoval původní vědecký experiment. Jejich šok je dvojnásobný, neboť se ocitli v 21. století, v novém společenství, kde žijí pouze ženy. Muži na Zemi zatím vyhynuli, ženy se staly zcela soběstačnými a "silnější pohlaví" je pro ně nepřítelem číslo 1. Max a Albert jsou tak proti své vůli považováni za jakési nepohodlné "vykopávky" a hrozí jim to nejhorší: smrt, anebo násilná přeměna v ženy...

Sci-fi parodie režiséra Juliusze Machulského Sexmise sice vznikla v roce 1983, ale ještě o 28 let později byla stále nejúspěšnějším polským filmem všech dob. Polská kinematografie je na tom totiž podobně jako třeba slovenská. Že o slovenské kinematografii nic nevíte? No právě.

Každopádně, Sexmise je dodnes legendární, a to především díky skvělému scénáři napěchovanému božími hláškami. Ty nejslavnější najdete v galerii tady:

Věděli jste, že právě ten scénář nepsal Polák, ale Čech? Ano, všechno to pochází z mysli Pavla Hajného, který má na kontě ještě třeba Copak je to za vojáka... Hajný chtěl do Sexmise propašovat češtinu, bohužel to ale neprošlo, a tak je v inkriminované scéně nakonec slyšet němčina.

Dobovým cenzorům se nelíbila ještě jedna pasáž, a sice ta, v níž hrdinové utečou a na povrchu země řeší, jakým směrem se vydat. Jeden s nich prohlásí: "Jdeme na východ, tam musí být nějaká civilizace". Tato jediná věta narazila, jinak příslušné orgány shledali film nezávadným pro socialistické zřízení. To dnes by tohle dílko u feministek asi neprošlo vůbec. A pro případ, že by se jim ho někdy v budoucnu podařilo zakázat, připomeňte si ho dnes ve 20 hodin na Nova Cinema.

Podobné články

Doporučujeme

Další články