fb pixel Vůdce mormonů Joseph Smith: Náboženský vůdce se setkal s Ježíšem a měl až 48 manželek najednou – G.cz
Vyhledávání

Vůdce mormonů Joseph Smith: Náboženský vůdce se setkal s Ježíšem a měl až 48 manželek najednou

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Mormonskou církev známe v Česku primárně díky seriálu South Park, kde nám byl v rámci jedné epizody vysvětlen její vznik díky postavě Josepha Smithe. Oficiálním názvem Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů se stala v historii „populární“ v očích veřejnosti především díky pozitivnímu vztahu k mnohoženství. Dnes je tomu navíc 134 let od doby, kdy se Mormonská církev zřekla polygamie.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 25.9.2023, 01:05

Církev, kterou vymyslel polygamista

Mormonismus lze definovat jako duchovní směr, jenž sdružuje celou řadu společenství a sekt, které jsou založeny na křesťanství a Knize Mormonově. Tu v 19. století napsal prorok Joseph Smith. I když je považován za zakladatele mormonismu, tak ho všichni mormoni za proroka nepovažují, protože je pro ně stále hlavní Ježíš Kristus. Joseph Smith byl totiž poměrně kontroverzní osobou, jež se vyžívala v praktikování polygamie. Když byl za to veřejností kritizován, odvětil, že mu o plurálním manželství řekli andělé i Bůh. Z některých informací vyplývá, že měl Smith údajně až 48 manželek, o kterých jeho oficiální manželka Emma nevěděla.

Joseph Smith byl geniální šarlatán tehdejší doby, který tvrdil, že měl za svůj život hned několik zjevení Boha Otce a Ježíše Krista a také anděla Moroni, jenž mu poprvé pověděl o zlatých deskách. Obsah zlatých desek si přeložil díky kamenům od dalších dvou andělů, a tak Joseph Smith sepsal Knihu Mormonovu. V knize se například dozvíte, že příchod vzkříšeného Krista proběhl na území USA. I když se Smith potýkal s obrovskou kritikou a řadou nevěřících občanů, tak dokázal na svou stranu získat mnoho lidí. K šíření mormonismu mu pomáhal i jeho bratr Samuel. 6. dubna 1830 založil Smith oficiální Církev Kristovu. Stalo se tak v domě rodiny Whitmerů, kteří prý jako jedni z mála viděli zlaté desky. Smith byl za šíření své víry pronásledován zastánci oficiálních církví, kterým se jeho chování nelíbilo. Někteří mu chtěli jeho zlaté desky ukrást, jiní mu pro změnu stříleli na dům. Nakonec musel Smith uprchnout z New Yorku do Pensylvánie. V roce 1841 se Joseph Smith rozhodl vstoupit do řádu Svobodných zednářů a o rok později se stal Mistrem Zednářem.

Kromě toho, že byl Smith schopným manipulátorem, tak byl i byznysmenem, který například založil banku. Ke konci svého poměrně krátkého života (dožil se 39 let) se například snažil kandidovat na prezidenta USA, ale naštěstí se mu to nepovedlo. Nakonec byl v roce 1844 zavražděn ozbrojeným davem. Po smrti Smithe se jeho nástupce Brigham Young a jeho další pokračovatelé rozhodli odejít na neosídlené území a vybudovat město ve státě Utah. Tímto způsobem vzniklo město Salt Lake City, které bylo v dalších letech několikrát napadeno armádou Spojených států, ale vše nakonec ustálo.

Kromě polygamie se v minulosti zastánci mormonismu potýkali i s dalšími nezákonnými zvěrstvy. Okrajová sekce mormonismu nazývaná FLDS se kromě mnohoženství zaměřovala i například na sňatky s nezletilými děvčaty. To se netýká jen období před sto a více lety. Například v roce 2008 proběhla policejní razie na mormonském statku v Texasu, kde byly znásilňovány a týrány děti. Americký soud následně rozhodl o odebrání 468 dětí mormonským matkám.

Nicméně oficiální Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů je největší mormonskou církví, která čítá přes 16 milionů členů z celého světa a v USA dokonce patří k 5. největší církvi. Členové této církve si zakládají na rodinném životě, amerikocentrismu a odmítání všech škodlivých látek. Zajímavé je, že kromě alkoholu odmítají například i kávu nebo čaj. Dalším typickým znakem mormonů je například i nošení speciálního spodního prádla, které sundávají pouze při sportu a při koupání.

Podobné články

Doporučujeme

Další články