fb pixel Všude dobře, v krytu nejlíp: Nahlédněte do tajné podzemní nemocnice pod pražskou Thomayerkou – G.cz
Vyhledávání

Všude dobře, v krytu nejlíp: Nahlédněte do tajné podzemní nemocnice pod pražskou Thomayerkou

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Pod Thomayerovou nemocnicí se nachází třípatrový protiatomový kryt, který disponuje operačními sály a vlastní vzduchotechnikou. V případě hrozby dokáže pojmout až 170 lidí. Stavba probíhala od začátku 50. let, avšak k odtajnění došlo až po revoluci. Nahlédněte s námi do této tajné podzemní nemocnice.

Martin Miko
Martin Miko 14.3.2021, 12:25

Všichni do krytu!

Přemýšleli jste někdy nad tím, kam byste se ukryli, kdyby nastala jaderná válka nebo nějaká přírodní katastrofa? Pravděpodobně byste se chtěli schovat někam do krytu. Jenže co kdybyste se zrovna nacházeli v nemocnici? V případě, že byste zrovna leželi v Thomayerově nemocnici, měli byste šanci schovat se do třípatrového protiatomového krytu, jenž se nachází pod nemocnicí.

Přesně tak. Pod Thomayerovou nemocnicí v Praze se nachází protijaderný úkryt s označením KO 17, který lze v případě nouze zprovoznit během jedné hodiny. Kdyby například došlo k teroristickému útoku, přírodní katastrofě nebo jaderné havárii, byla by nemocnice ihned k dispozici. Tuto podzemní nemocnici stavěli komunisté v letech 1952 až 1962, a kdyby bylo nejhůř, vejde se do ní až 170 lidí. Vzhledem k tomu, že se tato podzemní budova příliš nepoužívá, je v ní nemocniční zařízení celkem zastaralé. Na druhou stranu ovšem vše funguje a v nouzi by mohlo zachránit lidské životy. Navíc disponuje mírovou vzduchotechnikou, studnou a nádrží s pitnou vodou.

V následujícím fotoreportu od fotografa Pavla Synka rychle pochopíte, jak to v takovém krytu vypadá.

Dokážete si představit život v takovémto krytu? Napište nám do komentářů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články