fb pixel Joséphine de Beauharnais a ty další Napoleonovy ženy
Vyhledávání

Všechny Napoleonovy ženy: I přes desítky milenek byla Josefína jedinou ženou, kterou kdy miloval

Zdroj: Autor: Georges Rouget – [1], Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2596577

Joséphine de Beauharnais nebyla Napoleonovou jedinou ženou, kterou v životě potkal. Na druhou stranu se však jednalo o jedinou, již v životě kdy miloval, a po níž se mu reálně stýskalo, jak uvedl ve svém deníku ve vyhnanství na ostrově sv. Heleny, kde trávil zbytek svých dnů. Ona přitom v té době byla dávno mrtvá a on mohl jen vzpomínat na staré časy strávené v její společnosti.

Martin Miko
Martin Miko 9.3.2021, 08:27

Byla Joséphine de Beauharnais jedinou láskou Napoleona?

I když Napoleon Bonaparte měřil pouhých 155 centimetrů, tak o ženy neměl nouzi. Není se čemu divit, když se jednalo o významného francouzského státníka a později i císaře. Jeho nejzásadnější životní láskou však byla Josefína, zvaná též Joséphine de Beauharnais, již poprvé potkal v zimě 1796 v pařížském salónu, který vedla Therésa Tallien. Do tohoto vyhledávaného místa totiž občas zašel i tehdejší generál Napoleon s očekáváním, že zde narazí na nějakou ženu, které se bude moct pochlubit čerstvým povýšením. A taky že ano. Jednoho večera zde potkává osudovou ženu s velmi honosným a poměrně těžce zapamatovatelným jménem – Marie Joséphine Rose Tascher de La Parie (zkráceně Josefína).

Je pravdou, že Napoleon měl známosti ještě před Josefínou. Jeho první dětskou láskou byla dívka jménem Giacominetta, do níž se zamiloval ve svém rodném Ajacciu. O panictví však přišel s pařížskou prostitutkou, když mu bylo zhruba 18 let, nicméně svůj opravdový milostný poměr zažil až s madame Naudinovou. Pak potkal Louise Turreau, která byla již tehdy vdaná. Poprvé se vážně zamiloval až do Désirée Clary, jež byla tehdy dcerou známého obchodníka s hedvábím ve městě Marseille, jenže pak přišla zmiňovaná půvabná vdova Josefína. Ta ho uhranula a naprosto oddaný a zamilovaný Napoleon příliš dlouho neváhal a nakonec ji i požádal o ruku. I když se nejednalo o vzájemnou lásku, tak ke svatbě nakonec došlo. Josefína totiž také nebyla žádná „panna“ a měla pár vztahů za sebou, na druhou stranu tak trochu tušila, že pro svůj nákladný život a zabezpečení dětí bude mnohem rozumnější, když si vezme za muže právě Napoleona. O něm totiž věděla, že je movitý a z profesního hlediska navíc velmi schopný.

Ke sňatku mezi Josefínou a Bonapartem nakonec došlo 9. března 1796. Už o tři dny později musel Napoleon vyrazit do Itálie za svou armádou. Mezitím se jeho čerstvá manželka Josefína začala stýkat s plukovníkem husarů Hippolytem Charlesem, zatímco jí Napoleon psal pravidelně milostné dopisy. Čerstvě povýšený první konzul Bonaparte samozřejmě nemohl zůstat s milenkami pozadu, a tak si začal s patnáctiletou divadelní herečkou Georginou a jejich vztah trval dva roky. Poté narazil na jednu z dvorních dam jeho manželky, a to konkrétně na Antoinettu Dechatelovou, se kterou se pravidelně stýkal po dobu několika let. Takovou dobu to držet v tajnosti milenka nevydržela, a když o tom chtěla povědět na veřejnosti, raději vše ukončil. Napoleon nebyl žádný troškař, protože poté si „nabrnknul“ jistou Eleonore Dénuelle De la Paigne, s níž dokonce zplodil nemanželského syna.

A pak Napoleon ve Varšavě potkal hraběnku Walewskou, se kterou si udělal dalšího nemanželského syna, jenž se nakonec jmenoval Florian Alexander Josef Walewski. Z důvodu zachování rodu však Napoleonovi chybělo legitimní manželské dítě, nejlépe syn. Jeho pokusy s Josefínou se ovšem zdály poněkud neplodné, a tak se nakonec uchýlili k rozvodu. K tomu došlo 15. prosince 1809. I když byla Josefína císařovna z dobré rodiny, tak pro Napoleona bylo mnohem důležitější mít manželského syna.

Z rozvodu se Bonaparte poměrně rychle oklepal, protože se už o necelé 4 měsíce později oženil s francouzskou arcivévodkyní Marií Luisou Habsbursko-Lotrinskou. Společně nakonec zplodili prvního a zároveň legitimního syna Napoleona I., kterého pojmenovali Napoleon František, zvaný Orlík. Tím pádem byla Napoleonova povinnost splněna. Jeho syn ovšem zemřel ve věku pouhých 21 let na následky tuberkulózy.

Co se týče Napoleonova milostného života, tak se o něm všeobecně vědělo, že se kromě oficiálních manželek a milenek setkal s mnoha a mnoha ženami, které dokázal oslnit svým charismatem a především svým společenským postavením.

Podobné články

Doporučujeme

Další články