Všechny české přívozy – G.cz
Vyhledávání

Všechny české přívozy

Vždycky jsme si přáli být za vodou. Ale po mostě to není ono. Objeli jsme proto Českou republiku a vyzkoušeli všech 24 přívozů na čtyřech českých ‚veletocích‘.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 9.9.2014, 16:00

    Zjistili jsme, že Charónovo řemeslo u nás sice klepe z posledního, ale pořád ještě nevymřelo. A díky lidem, které jsme potkali, se opět odráží ode dna. Až budete chtít převézt holku, může se vám hodit tenhle epický přehled!    

Vltava

 

1. Frymburk <=> Přední Výtoň

Frymburk www.ifrymburk.info Loď: motorový prám pro přepravu lidí i osobních aut Provoz: od dubna do listopadu (v říjnu a listopadu jen v pracovní dny), od 6.20 do 20.00 Obsluhuje vás přes 30 let starý prám, podobné jsou na Lipně na dalších přívozech ještě dva (v Horní Plané a Dolní Vltavici). Byly vyrobeny v Ústí nad Labem speciálně pro Lipno. Jeden byl kdysi prodán mimo Čechy, ale dnes už je zpátky ve své domovině. Aktuální informace o provozu přívozu najdete ZDE.    

2. Vrané nad Vltavou <=> Strnady

Loď: prám s horním vodičem (loď je jištěna ‚drátem‘ a poháněna pouze říčním proudem) Provoz: celoročně od 5.15 do 20.45, jezdí každou čtvrthodinu – kromě období silných bouří, velké vody a jarního tání, kdy se trhají ledy; ale hlavně nejezdí ve dnech pracovního volna Kapacita: 12 osob, výtlak 3 tuny Převáží zde už bezmála třicet let let pan Ladislav Ryšánek. Prozradil nám, že zde do roku 1965 býval větší přívoz, který uvezl až čtyři auta najednou, ale v rámci cvičení armád Varšavské smlouvy ho přejel tank a celý jej zničil. Od přívozu na vás volá příjemná hospoda U Kaštanu (cca 200 m). Více na www.vranenadvltavou.cz    

3. Modřany <=> Lahovičky

Modrany Lahovicky1 Loď: motorový člun typu "naháč" Provoz: od 6.40 do 19.00 po 20 minutách (+ je zde možnost přivolání bez příplatku, stačí zamávat nebo zazvonit); provoz býval celoroční, letos bude ovšem končit 28. října Hlavním cílem je propojení cyklo/bruslostezky na pravém břehu Vltavy s tou na břehu levém, aby se člověk vyhnul frekventované Strakonické výpadovce. Kousek, asi 500 m od Lahoviček, je dostihové závodiště Chuchle. Další info ZDE.    

4. Lihovar <=> Veslařský ostrov

Lihovar Loď: motorová převozní loď Josefína (rok výroby 2007) Provoz: od 6.00 (o víkendech od 7.00) do 22.05, po 20 minutách; letos končí provoz 28. 10. Rychlé spojení ze Zlíchova do Podolí – z Anděla se po dojetí tramvají na zastávku Lihovar dostanete díky přívozu přes Veslařský ostrov po můstku do Žlutých lázní nebo do bazénu v Podolí za pár minut, kdežto tramvají za mnoho desítek minut. Další info ZDE.    

5. Císařská louka <=> Výtoň

Cisarsky ostrov Loď: motorový parník Blanice Provoz: od 8.30 do 19.30 (jednou za hodinu v časech x.30); letos provoz končí 28. 10. Kdysi míval čtyři zastávky – z té výchozí na cípu ostrova Císařská louka jel na Jiráskovo náměstí přes Výtoň, kde dnes končí a jede zpět přes zastávku Kotevní. Ačkoli na to nevypadá, parník Blanice byl postaven již roku 1927, později byl přestavěn na motorový pohon a v roce 1997 objeven nevyužitý v Drážďanech a zakoupen do Čech. Další info ZDE.    

6. Podbaba <=> Podhoří

Podbaba Loď: motorový člun Kačenka (typu "naháč" jako v bodu 3) Provoz: celoroční, od 5.30 (o víkendech 6.30) do 20.00 (+ možnost přivolání bez příplatku) Zdánlivě mimo hlavní trasy, ale ideální pro zkrácení cest z Dejvic a Suchdola do Troje a pak navazujícím autobusem č. 236 i do Bohnic (místo víc jak hodiny se dostanete z jedné části do druhé za polovinu času). Slouží i jako přívoz do pražské zoo. Od dubna do října je ve špičkách provoz posílen další lodí. Další info ZDE.    

7. Sedlec <=> Zámky

Loď: motorový člun Skokan (opět typ "naháč") Provoz: celoroční, od 5.30 (o víkendu 6.50) do 20.00 (+ možnost přivolání bez příplatku) Místní převozník má na pravém břehu hospodu v maringotce, v provozu během sezóny, k mání je plzeň i staropramen + studené občerstvení. Sám ve volném čase plete košíky (což ostatně kdysi dělávali přívozníci ve volných chvílích) a odtud pochází i pletená zelená koule na převoznických člunech ze zeleného lýčí. Další info ZDE.    

8. Roztoky <=> Klecánky

Klecanky Loď: motorový přívoz jištěný horním vodičem Provoz: celoroční, od 5.40 do 20.00, o víkendech jen do 18.30 Na roztocké straně upomíná na přívoz pouze stará bouda a nástěnka, v Klecánkách je naopak molo zkrášlené různými lodními exponáty a hlavně tu je stylové občerstvovací zařízení U Přívozu. Podrobný jízdný řád a ceník najdete ZDE. Klecanky collage    

9. Úholičky <=> Řež

Loď: lehké plavidlo katamaranové konstrukce s uzavřenou nástavbou (pokřtěné jako Vilda II.) Provoz: o prázdninách každý den, jinak pouze v pátek, sobotu a neděli, ačkoli ještě teď v první půlce září jezdí i ve všední dny Více informací a aktuální jízdní řád najdete na www.privoz-uholicky.cz.    

10. Máslovice-Dol <=> Libčice na Vltavou

Maslovice Loď: motorový prám Provoz: celoročně od 6.00 (o víkendech 6.55) do 18.25 po půlhodinách Nejstarší přívoz na Vltavě (od roku 1557). Dnes ho provozuje Výzkumný ústav včelařský Máslovice-Dol, který jím přepravuje většinu svých zaměstnanců. Slouží rovněž pro zbloudilce, kteří se chtějí dostat v rozumném čase zpátky do civilizace — do Prahy se z Máslovic dostanete autobusem, ale musíte předtím vystoupat ukrutný kopec, nebo se svezete přívozem a navazujícím vlakem z Libčic jste za deset minut v Podbabě. Více informací najdete ZDE.    

11. Bukol <=> Lužec nad Vltavou

Luzec Loď: nepotopitelná pramice s plováky ukotvená na vodícím drátu tažená říčním proudem Provoz: celoročně od 6 (o víkendech 8) do 19 hodin, mimo provozní doby se lze domluvit telefonicky (viz odkaz dole) David Kulhán je strojník lodní dopravy a jeho děda byl kapitán, co jezdil do Hamburku. Coby metalista poslouchá Accept a Iron Maiden. Jeho synovi přezdívají "mladej Charón". V červenci a srpnu Kulhán denně převeze až sto lidí. Více informací (včetně webové kamery a přivolávacího telefonního čísle) najdete ZDE.    

Labe

 

1. Oseček u Poděbrad

osecek www.osecek.cz Loď: motorová pramice se střechou Provoz: duben až září, o prázdninách denně od 9.00 do 20.00, jinak víkendy od 9.00 do 18.30 Kapacita: 12 osob Převozník Petr Faltys provozuje "Salon u přívozu". Taky vám půjčí loď, s níž můžete plout do Přelouče a na druhou stranu až pod Slapy, a nepotřebujete žádné oprávnění. Za motorovou loď dáte 320 Kč na hodinu, za bezmotorovou pouze pade. Více informací najdete na www.privoz-osecek.wbs.cz.    

2. Nučnice <=> Nučničky

Loď: motorový parník Provoz: duben až říjen od 8.00 do 20.00, od poloviny září jen do 19 hodin Václav Rožec tu převáží už pět let, poté co byl přívoz po dlouhé době neččinosti obnoven. "Jednou nám tu kolo vypadlo z rámu do řeky," říká. "Majiteli jsme vyplatili pojistku. Asi za týden přijel pán s rodinou, který o tom prý slyšel. Všem včetně cizích lidí proto na lodi kola provlekl cyklozámkem a zamkl. Vyjedeme na řeku a on: Ježíšmarjá, kde mám klíč? Vrátili jsme se a on ho naštěstí našel v trávě." Více najdete ZDE.    

3. Lovosice <=> Píšťany

Loď: motor z multikáry, převodovka ze sekačky, jméno Tramín Provoz: od 8.00 do 20.00 po půlhodině nebo podle potřeby Soukromým přívozem se dostanete k Píšťanskému jezeru. Provozují ho Stanislav Svoboda a Vlastimil Valtr. Na druhé straně řeky dřív visel zvon, kterým jste si je mohli přivolat. „Jednou koukám, že mi ho někdo krade," vzpomíná pan Svoboda. „Zařvu na ně: Nechte ho tam, vy parchanti! A oni: Vyliž nám prdel! Hodili zvon do auta a ujeli." Další info najdete ZDE.    

4. Velké <=> Malé Žernoseky

Male - Velke Zernoseky Loď: motorová pramice Provoz: podle počasí každou půlhodinu, ale o víkendech pendluje častěji Převozník Libor Horák je málomluvný, ale zase je to bývalý kapitán remorkéru. Řekl nám jen, že o víkendech je tu hodně cyklistů a největší rachot je na přívozu během žernoseckých vinařských slavností. Přesné aktuální informace o jízdních řádech najdete ZDE.    

5. Církvice <=> Dolní Zálezly

Dolni-Zalezly_2 Loď: motorový katamaran s kapacitou 10 osob Provoz: o víkendech každou hodinu od devíti do pěti odpoledne, jinak je možno objednat předem nebo přivolat přívozníka v případě většího počtu převezeníchtivých osob. Těžko říct, zda přívoz skutečně stále premává, neboť přívozníci nedostali od provozovatele dlouho zaplaceno za svou práci a navíc jim někdo ukradl z lodi motor... Více na labske.privozy.sweb.cz nebo na jejich FB profilu.    

6. Velké Březno <=> Povrly

Loď: prám o nosnosti 20 tun (čtyři osobní auta) Provoz: duben až září od 5.30 do 19.00, říjen až březen od 5.30 do 18.00, o víkendech od 7.00 Z přepravy mohou být vyloučeny osoby pod vlivem alkoholu, ale stává se to prý jen zřídka během pivovarských slavností. Větší vrásky dělají převozníkovi Zdeňku Mikulcovi neukáznění vodáci na kánoích, kteří se občas motají v plavební dráze. Větším lodím se přívoz snadno vyhne díky radiostanici. Více na www.privozvelkebrezno.info    

7. Dolní Žleb <=> Děčín

Privoz_Dolni_Zleb Lod: prám o nosnosti 20 tun Provoz: od dubna do září od 6.00 do 20.00, po zbytek roku do 18.00, vždy s hodinovou polední pauzou Kapacita: až patnáctitunový náklaďák Bývalý převozník si hrál s nabitou pistolí, až si nešťastnou náhodou prostřelil hlavu. Jeho nástupce se asi před šesti lety utopil, když mu ujel špatně přivázaný prám a on se ho snažil doplavat. Utonulého vytáhl z vody převozník Jindřich Strauss. A letos se po roční pauze přívoz znovu ‚rozběhl‘. V sezóně se tu denně převeze asi 20 aut a hodně cyklistů. Aktuální informace i provozu najdete ZDE.    

8. Hřensko <=> Schöna

Hrensko-Schöna Loď: motorový parník Provoz: celoročně, od začátku dubna do konce září od 8.00 do 22.00, mimo sezonu od 9.00 do 18.00 Kapacita: cca 30 osob Přívoz spojující Schönu s Hřenskem už provozuje německá plavební společnost. Je ideální třeba pro cyklovýlet z Děčína s návratem po druhém břehu Labe. Dá se tu platit i v eurech. Loď je z roku 1995 a díky luxusním polstrovaným sedačkám připomíná spíš autobus než přívoz. Další informace najdete ZDE.    

Berounka

 

1. Nadryby

nadryby2 Loď: prám s horním vodičem, říční pohon Provoz: celoročně, od dubna do září 8.30 až 18.30, mimo sezonu pak od 9.00 do 16.00, denně kromě pondělí Kapacita: 2,25 tuny (22 osob nebo 2 auta) Funguje zde už od dob Marie Terezie a zároveň je dnes posledním bidelním přívozem ve střední Evropě, který převáží auta. Z levého břehu na pravý se přes Berounku jinak dostanete buďto přes cca 4 km vzdálený most v Dolanech, nebo až přes most v Liblíně, který je odsud přes dvacet kilometrů. Proto je přívoz hojně využíván jak cyklisty, tak automobilisty. Občerstvit se můžete v kempu hned vedle přívozu, který je vzhledem ke své jedinečnosti navržen na kulturní památku. Více info ZDE. Collage Nadryby2    

2. Darová <=> Nynice

Loď: prám vlečený na řetězech elektromotorem Provoz: celoročně od 8.00 do 20.00, v měsících s kratšími dny pouze do soumraku (přívoz nesmí jezdit za tmy) Kapacita: 8 tun (20 osob, 2 osobní nebo 1 nákladní auto) Vedle zmíněného přívozu v Nadrybech je tohle jediná možnost, jak si zkrátit cestu z Radnicka směrem na Plzeň. Naštěstí po delší pauze opět funguje, poté co jej letos koupila a zprovoznila obec Břasy i s přilehlým přívoznickým domkem. Při častějších pravidelných cestách je možno si obstarat permanentku. Aktuální informace o provozu najdete ZDE.    

3. Branov-Luh <=> Nezabudice

Privoz Branov Luh Loď: duralová pramice s bidlem Provoz: v letní sezoně od 9.00 do 19.00, od dubna do června a od září do října jen o víkendech 9.00 do 18.00, v neděli jen do 15.00 Na tomhle místě se převáželo minimálně již od roku 1651, přechod přes řeku spojuje dvě velké oblasti – Rakovnickou a Berounskou. Dnes zde převáží hlavně paní Vosátková, která je zároveň garantem Pamětní síně Oty Pavla v nedalekém Luhu pod Branovem, ale kromě ní také spousta dobrovolníků, vedle jiných i Václav Prošek, vnuk převozníka z Pavlových románů. Více na otapavel.cz.    

Sázava

 

1. Žampach

Zampach Loď: pramice s vesly Provoz: denně, v závislosti na přítomnosti převozníků (stačí zamávat směrem k domu stojícímu přímo u jezu) Zkrácení cesty přes Sázavu mezi Jílovým u Prahy a oblastí směrem ke Štěchovické přehradě (ačkoli nejbližší most v Kamenném přívozu je odtud vzdálen něco málo přes kilometr). Převáží se na signál (mávejte nebo volejte). Pokud se nikdo neobjeví (což se nestává), lze Sázavu překonat pěšky přes jez. Více informací a čísla na přivolání převozníka najdete ZDE.    

2. Senohraby <=> Zlenice

Senohraby Zlonice Loď: pramice s bidlem Provoz: od května do konce sezony podle počasí, od 10.00 do 19.00 (+ možnost přivolání) Kapacita: 10 osob Sázavský přívoz, jehož tradice sahá až do 20. let minulého století, udržují v chodu manželé Věra a Josef Hoffelnerovi, kteří provozují také Senohrabskou plovárnu s molem na koupání a zamykacími kabinkami. Posilníte se v hostinci Baštírna – mají tady např. langoše s kečupem, česnekem a sýrem. V sezoně tu celý den hoří oheň, kde si opečete vuřta. Další informace o aktuálním provozu a přilehlých ‚atrakcích‘ najdete ZDE.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články