fb pixel Všechno začala modelka, která nedorazila v domluvený čas: Jak to bylo se "skutečnou Dánskou dívkou" Lili Elbe? – G.cz
Vyhledávání

Všechno začala modelka, která nedorazila v domluvený čas: Jak to bylo se "skutečnou Dánskou dívkou" Lili Elbe?

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Je rok 2019. Na sociálních sítích si můžete zvolit z asi pěti desítek různých pohlaví a pokud vyjdete na ulici oblečení jako bezpohlavní ještěrčí prostitut, pravděpodobně nikdo nehne ani brvou. Před 100 lety byla ale společnost a její morálka nastavena úplně jinak, proto příběh dánské malíře Einara Wegenera/dívky Lili Elbe ve své době šokoval celou Evropu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 2.11.2019, 12:29

Tajemná Lilo

Kodaň, 20. léta minulého století. Einar Wegener tehdy patřil k nejuznávanějším dánským malířům a jeho žena Gerda se sama snažila prorazit jako portrétistka. Ti dva se seznámili na vysoké škole, pár let randili a pak se vzali. Nic neobvyklého. Posléze ale přišel den, kdy jejich vztah a především celý Einarův život nabral nečekané obrátky.

Gerdě, která připravovala sérii baletních portrétů, nedorazila modelka. Einar tedy svolil, že si navlékne punčochy a baletní piškoty a jeho nohy tak zastoupí končetiny domluvené figurantky. Samotného malíře překvapilo, jak pohodlně se v ženském úboru cítil. Začal se zabývat myšlenkou, že někde v něm žije druhá osoba ženského pohlaví, kterou by rád vypustil na veřejnost. A Gerda? Ta ho v tom nečekaně velmi podpořila. Možná v tom hrála roli i její vlastní lesbická orientace, která podle znalců dobových událostí v Einarovi umocnila touhu stát se ženou.

Historici se dnes zároveň shodují, že Einar Wegener se patrně narodil jako hermafrodit a měl to, co dnes známe jako Klinefelterův syndrom (postižený mužský jedinec má místo jednoho chromozómu X tyto chromozomy dva a jeden Y, což může znamenat např. narušený vývoj varlat či neplodnost). Proč se ale o nějakém Wegenerovi vůbec bavíme? Malířova touha vystupovat jako dívka jménem Lili Elbe totiž přerostla v nový život a stal se jedním z prvních známých lidí, kteří podstoupili operativní změnu pohlaví.

O životě Einara/Lili byl v roce 2015 natočen film s přiléhavým názvem Dánská dívka, který získal několik oscarových nominací, včetně těch pro Eddieho Redamynea, který si zahrál hlavní roli rozpolceného umělce a Alicii Vikander, ta se zhostila partu oddané manželky a následně přítelkyně Gerdy Wegener. Snímek Toma Hoopera je mimo jiné kvalitní i tím, že se, ač vychází z knihy, která se Liliiným životem pouze inspirovala, poměrně věrně drží historických reálií. Pokud vás zajímá, jak jsou herci podobní svým reálným předobrazům, podívejte se do naší srovnávací galerie tady:

Pokud jste Dánskou dívku ještě neviděli, my jsme ti poslední, kdo by vám to chtěl kazit, takže vám neřekneme, jako s Lili Elbe ve skutečnosti i na plátně dopadlo. Zjistíte to dnes ve 20 hodin na Nova Cinema.

A mezitím si tady můžete přečíst zajímavosti o filmu Anna Karenina.

Podobné články

Doporučujeme

Další články