fb pixel Vražedný londýnský smog: v hlavním městě Britů před 66 lety nebylo vidět na krok, 4 dny temna stály život 4000 lidí – G.cz
Vyhledávání

Vražedný londýnský smog: v hlavním městě Britů před 66 lety nebylo vidět na krok, 4 dny temna stály život 4000 lidí

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Kdo byl v Londýně, tak nám dá jistě za pravdu, že toto velkoměsto toho nabízí vskutku hodně. Kdo by do něj však zamířil přesně před 66 lety, nic by neviděl. Město totiž zasáhl Velký smog, který Londýňanům znepříjemňoval život po několik dní. A kdyby jen znepříjemňoval, dokonce i zabíjel, na vrub se mu přičítá několik tisíc mrtvých.

Václav Roman
Václav Roman 5.12.2018, 15:50

Mlha jakou svět neviděl

Hustá mlha padla na Londýn 5. prosince 1952 a situace se zlepšila až 4 dny na to. V Londýně nebyly smogové situace ničím mimořádným, žádná však nebyla tak tragická jako ta, o které se dnes hovoří jako o Velkém smogu roku 1952. Vše má svou příčinu a měla ji i tato otřesná situace. Respektive jich měla hned několik.

Především byla na začátku prosince toho roku větší zima než obvykle, v důsledku čehož si lidé samozřejmě přitopili. Spalovali uhlí a z komínů šel dým. V té době byly také nahrazeny elektrické tramvaje dieselovými autobusy. Aby toho nebylo málo chladná vrstva vzduchu uzavřelo město jako neprostupná báň a držela smrtící směsici plynů v ulicích města.

Situace byla opravdu tragická, hustý smog znemožňoval dopravu, lety musely být zrušeny nebo odkloněny. Smog vstupoval i do budov a musela být rušena divadelní přestavení, protože lidé by stejně nic neviděli. Stejně tak sportovní utkání. Smog si vyžádal krutou daň – 4000 obětí za 4 dny. Umírali převážně hodně mladí a naopak hodně staří lidé, zvláště ti, kteří měli dýchací problémy. Smogové období pokračovalo i po 9. prosinci, do jeho konce bylo nahlášeno dalších 8000 případů smrti.

Kromě toho se zvýšila také kriminalita. Zloději pod rouškou smogu rabovali. Vyloupené byly domy i obchody. Vysoký počet obětí donutil všechny k zamyšlení. Obří znečištění vzduchu si vyžádalo nutné změny, zejména pak co se týká způsobu vytápění domácností i používání paliv v průmyslu. V následující galerii si přečtěte několik skutečných příběhů lidí z té doby:

A zde si můžete přečíst o soumraku italské mafie (, který nejspíše ale přijde až s koncem světa).

Podobné články

Doporučujeme

Další články