fb pixel Vražda s.r.o. Když si gangsteři z New Yorku udělali ze zabíjení business – G.cz
Vyhledávání

Vražda s.r.o. Když si gangsteři z New Yorku udělali ze zabíjení business

Dutch Schultz Martin Goldstein Albert Anastasia Lepke Buchalter + DALŠÍ 1 FOTKA

Řádění orlických vrahů vyděsilo celý národ. Za komunismu se přece jen nájemné vraždy neděly. V Americe byla realita jiná. Gangy vraždící lidi tady byly od 20. let minulého století. Jeden takový si ze zabíjení udělal výnosný byznys.

Václav Adamus
Václav Adamus 13.3.2022, 23:34

Organizovaný zločin je starý jako lidstvo samo. Například již za středověku spolupracovala šlechta s lapky – poskytovala jim krytí za podíl na kořisti, také nájemné vraždy nebyly ničím novým. U nás se organizovaný zločin rozmohl s novou vlnou demokracie. Ne každý byl na nastalou svobodu připraven. Svá „zlatá léta“ zažil organizovaný zločin v Americe ve 30. letech. Mnohým vytane na mysli jméno Al Capone. Příběh skupiny podobající se skupině, jež vznikla kolem Karla Kopáče, zůstává zatím neznámý. Skupiny, která si udělala firmu na zabíjení. Pojďme se na ten příběh tedy podívat.

Příběh Murder, Inc.

Gang byl jakousi fúzí italského a židovského podsvětí v New Yorku. Slyšíte správně. I Židé měli (a mají) ve světě mafií své zastoupení. K zakladatelům skupiny patří Louis „Lepke“ Buchalter, který byl židovského původu, a Ital Albert „The Mad Hatter“ Anastasia.

Gang se dostává do popředí po tzv. castellammarské válce, členy gagnu byli přistěhovalci z Lower East Side. Mezi židovskou a italskou mafií tehdy zavládlo příměří. Lepkeho lidi byli ti, na které se obě skupiny obracely, když potřebovaly někoho zabít (právě v těchto časech se uchytil termín „hit“ v souvislosti s něčí vraždou, nyní je hojně užíván v rapové subkultuře). Svou „základnu“ měli v cukrárně Midnight Rose v Brooklynu. Užívali širokou škálu zbraní, provedli vraždu i sekáčkem na led. Nejvíce vražd měl na svědomí Harry „Pittsburgh Phil“ Strauss – spáchal přes 100 vražd (někteří historici však hovoří až o čísle 500). Zabijáci pobírali pravidelný plat plus jednorázovou odměnu za vykonanou vraždu od 1 po 5 tisíc dolarů. Ne všechny oběti odklízeli (i když už tehdy platilo heslo není tělo, není důkaz). Někdy nechali mrtvého s krysou v ústech nebo s prostřelenými ústy (přičemž to nebyla vražedná rána) – takto byli umlčeni lidé, kteří chtěli vyzradit cizí tajemství.

Jejich obětí se stal také gangster Dutch Schultz. Byl si natolik jistý svou pozicí, že se rozhodl proti vůli newyorského podsvětí zabít žalobce Thomase Deweyho, který bojoval proti organizovanému zločinu v New Yorku (stejně jako později Kennedyho bratr). Místní klany však dobře věděly, co by to pro ně znamenalo – úřady by proti nim nemilosrdně zasáhly a měly by i podporu u veřejnosti. Obrátili se tedy na Murder, Inc. Ti pivního bosse Schultze spolu s dalšími kumpány zastřelili v restauraci.

Elektrické křeslo v Sing Singu

Členové gangu neskončili nijak slavně. Zakladatel Lepke dostal trest smrti a byl popraven v Sing Singu. Je to snad jediný šéf gangu, kterého se podařilo usvědčit a popravit. Anastasiu zvaného popravčí zastřelili, když byl zrovna u holiče. Popravě neunikli ani další členové gangu.

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/Murder,_Inc.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jewish-American_organized_crime

https://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Buchalter

https://www.nytimes.com/1960/06/29/archives/screen-murder-incstory-of-brooklyn-mob-retold-at-the-victoria.html

Podobné články

Doporučujeme

Další články