fb pixel Voyager 1 odhalil tajemství prstenců Saturnu: podívejte se na první fotky majestátní planety, které sonda pořídila před 38 lety – G.cz
Vyhledávání

Voyager 1 odhalil tajemství prstenců Saturnu: podívejte se na první fotky majestátní planety, které sonda pořídila před 38 lety

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Prstence kolem planety Saturn jsou jednou z největších záhad naší sluneční soustavy. Cenné poznatky se podařilo získat před 38 lety díky sondě Voyager 1, která se 12. listopadu 1980 přiblížila k planetě nejblíž, byla od ní vzdálena 124 tisíc kilometrů. Při této příležitosti se podařilo udělat vůbec první snímky prstenců kolem, což pomohlo vyřešit několik záhad, které kolem největšího kruhového systému planety panují.

Václav Roman
Václav Roman 12.11.2018, 15:10

Velmi vytížené sondy

Pozorovateli ze Země se může jevit, že kolem Saturnu se nachází několik velkých prstenců, při bližším ohledání je však patrné, že jich jsou tisíce a jejich struktura je velmi rozmanitá. Ve své podstatě připomínají obrovskou gramofonovou desku, což je v souvislosti s Voyagerem zajímavé, neboť v sobě nese pozlacenou měděnou desku, která ukrývá poselství jiným světům.

Voyager 1 putuje vesmírem už více než 40 let. Na svou cestu se sonda vydala 5. září 1977 a je nejvzdálenější lidskou sondou ve vesmíru. Sesterskou sondou Voyageru 1 je Voyager 2, který odstartoval paradoxně jako první už 20. srpna 1977. Start Voyageru 1 se musel kvůli technické závadě posunout, putoval však po rychlejší dráze, svou sestru stejně nakonec předehnal a u Jupiteru byl první. Stejně tak později u Saturnu.

Několik tisíc fotografií

Přístroje sondy Voyager 1 se hodně činily. Od Jupiteru se vědci dočkali 18 000 snímků a od Saturnu jich pak na Zemi dorazilo 16 000. Na malou ukázku se podívejte tady:

Sondy měly hlavně prozkoumat Jupiter a Saturn, dále pak Saturnovy prstence a měsíce obou těchto velkých planet. Sondy byly po splnění těchto cílů plně funkční a jejich životnost mohla být prodloužena. Voyager 2 prozkoumal ještě Uran a Neptun.

A zde se můžete podívat na 10 zajímavostí o sondě Cassini: průkopnická mise k planetě Saturn předčila očekávání vědců.

Podobné články

Doporučujeme

Další články