Velmi vytížené sondy
Pozorovateli ze Země se může jevit, že kolem Saturnu se nachází několik velkých prstenců, při bližším ohledání je však patrné, že jich jsou tisíce a jejich struktura je velmi rozmanitá. Ve své podstatě připomínají obrovskou gramofonovou desku, což je v souvislosti s Voyagerem zajímavé, neboť v sobě nese pozlacenou měděnou desku, která ukrývá poselství jiným světům.
Voyager 1 putuje vesmírem už více než 40 let. Na svou cestu se sonda vydala 5. září 1977 a je nejvzdálenější lidskou sondou ve vesmíru. Sesterskou sondou Voyageru 1 je Voyager 2, který odstartoval paradoxně jako první už 20. srpna 1977. Start Voyageru 1 se musel kvůli technické závadě posunout, putoval však po rychlejší dráze, svou sestru stejně nakonec předehnal a u Jupiteru byl první. Stejně tak později u Saturnu.
Několik tisíc fotografií
Přístroje sondy Voyager 1 se hodně činily. Od Jupiteru se vědci dočkali 18 000 snímků a od Saturnu jich pak na Zemi dorazilo 16 000. Na malou ukázku se podívejte tady:
Sondy měly hlavně prozkoumat Jupiter a Saturn, dále pak Saturnovy prstence a měsíce obou těchto velkých planet. Sondy byly po splnění těchto cílů plně funkční a jejich životnost mohla být prodloužena. Voyager 2 prozkoumal ještě Uran a Neptun.
A zde se můžete podívat na 10 zajímavostí o sondě Cassini: průkopnická mise k planetě Saturn předčila očekávání vědců.