Volkswagen Crafter: Za řemeslníky na čtyřech kolech – G.cz
Vyhledávání

Volkswagen Crafter: Za řemeslníky na čtyřech kolech

Lehký užitkáč a držitel ocenění za nejlepší vůz v této kategorii objíždí posledních 120 dní celý svět a hledá si kamarády – mistry zajímavých řemesel v různých zemích, kterým by mohl nabídnout své služby. Za týden jeho dlouhá pouť končí. A zastavil se i v Česku.

Václav Rybář
Václav Rybář 3.3.2017, 19:10

4 měsíce

7. listopadu vyjel zbrusu nový Crafter ze servisního střediska v německém Hannoveru a 10. března se sem také vrátí, po více než čtyřech měsících putování po všech cípech zeměkoule. Kampaň Crafter2Craftsmen měla za cíl upozornit nejen na nový vůz od Volkswagenu, ale hlavně na to, že řemesla a jejich mistři pořád žijí a prosperují.

Přes 40 000 kilometrů

Každý den urazil Crafter v průměru 310 kilometrů. Někdy víc, někdy míň. Když si to spočítáte, není to malá porce, protože kromě ježdění jeho posádka také dělala rozhovory, natáčela videa a krmila sociální sítě a oficiální stránky celé kampaně. A že bylo čím plnit – z takové cesty kolem světa by určitě rád reportoval každý novinář.

30 zemí

Evropa a Asie se staly hlavním cílem nového Crafteru. Všude se snažil dojet po zemi a rozdělit své čtyři měsíce mezi co největší počet zemí. Výjimkou se pak stal Island, kam se po zemi podívat nedá, i to však posádka dokázala vyřešit. A všude se našli řemeslníci – u nás např. manželé Svojitkovi, kteří provozují slévárnu ve Staré huti nedaleko Dobříše. Historie slévárny sahá až do 17. století, ale pan Josef Svojitka, tehdejší mistr ve slévárně, ji po zastavení výroby odkoupil a založil si vlastní firmu. Jeho nejmladší vnuk s manželkou ji provozují dnes a zaměřují se hlavně na odlévání bronzu a šedé litiny.

28 řemeslníků

Iva a Aleš Svojitkovi jsou ovšem jen jedni z mnoha řemeslníků, které Crafter na své pouti navštívil. Na Islandu to byla rovnou řemeslná dílna, která sdružuje mistry všeho druhu, ale v Glasgow došlo na rozhovor s výrobcem náčiní pro tradiční dudáky, v Morlaix na stavaře lodí, v Malmedy na pivaře, v Budapešti na člověka, který se zabývá renovací starých letadel atd. atd. Jak vidíte, Crafter ani zdaleka nejezdil po hlavních městech, nešlo mu o památky, ale o pamětníky. A všech se taky jeho osádka zeptala, jak si řemeslníci představují ideální auto. Není překvapením, že většině se Crafter coby praktická dodávka docela zamlouval.

1 dodávka

Volkswagen Crafter se coby dělník silnici dostává na trh právě v těchto dnech. Na výběr je krátká i delší verze, s trojicí naftových motorů se šestistupňovou manuální převodovkou. I největší a nejvýkonnější (177 koní) Crafter má ‚jen‘ 3,5 tuny, takže ho mohou řídit i držitelé běžných řidičských průkazů. Samozřejmostí je asistent pro kompenzaci bočního větru, asistent rozjezdu do kopce a nebo servořízení závislé na rychlosti jízdy, takže s touhle dodávkou skutečně může jezdit každý. A parkování? V tomhle směru je k dispozici půl tuctu paketů příplatkové výbavy. V levnějších je ochrana boků vozidla a senzory vepředu a vzadu, ta nejdražší nabízí v paketu i couvací kameru, kombinovanou s pokročilými bezpečnostními systémy nebo adaptivním tempomatem. Couvací kamera lze ale dokoupit i zpětně, takže s trochou snahy pořídíte parkovací výbavičku velmi výhodně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu