fb pixel Vlastenecký kalendář z roku 1852: proč je dobré mít své Němce? – G.cz
Vyhledávání

Vlastenecký kalendář z roku 1852: proč je dobré mít své Němce?

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Slovanská jména, patrně horkou jehlou sešitá v dobách českého národního obrození, nevyvolávají pouze úsměv. Vyvolávají také zděšení nad tím, jak bychom se mohli jmenovat, kdyby se to tenkrát všechno povedlo.

Gement
Gement 23.3.2016, 12:50

Na webovkách kalendar.beda.cz byl zveřejněn Wlastenecký kalendář na přestupný rok 1852. Kdysi k němu měl být připojen také text horlivého obroditele Václava Filípka. Při pročítání někdy dosti podivných jmen, která jsou uvedena mezi několika jmény dodnes známými, jednoho napadne, že si s jeho doplňováním museli dát vlastenci práci.

Některá jména vypadají jako přeložená z jiných slovanských jazyků, jiná dokonce jako natvrdo převzatá, v případě některých se zdá, jako by vznikla přímo v hlavách obroditelů. A když jim došly síly, ponechali zde některá jména dvakrát nebo dokonce třikrát – bezmála jen ta, které jsou v současném kalendáři dodnes.

Těžko říct, jak to bylo doopravdy. V následujícím roce byla nicméně některá z těchto jmen vyřazena a uváděna byla už jen jména katolická a evangelická, která jsou v kalendáři z roku 1852 ještě napsána v oddělených sloupcích.

Kdo ví, jak by vypadal dnešní kalendář, nebýt posílení moci habsburské monarchie v roce 1951, po které nám až do roku 1916 pevnou rukou vládl Franz Josef I. Možná by se někdo z nás jmenoval Tvořislav, Blizota, Krasislav, Peslava, nebo třeba Dadiboh. Dnes však máme na výběr také z mnoha krásných, původně neslovanských, většinou křesťanských nebo německých jmen.

Mimochodem, věděli jste, že svůj kalendář se jmény mají i psi a jiná zvířata? Na některá jména a jejich nositele se podívejte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články