fb pixel Vlastenecká symfonie: 5 důvodů, proč je Orlík mnohem lepší kapela než Ortel – G.cz
Vyhledávání

Vlastenecká symfonie: 5 důvodů, proč je Orlík mnohem lepší kapela než Ortel

Daniel Landa nazval muslimy svými bratry, což se jeho fanouškům moc nelíbilo. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ve světě české nacionalistické muziky se snad nikdy neobjevila výraznější jména než kapely Orlík a Ortel. Obě hovoří o stejné či podobné věci, avšak formou, podáním a kvalitou se od sebe diametrálně liší. My si samozřejmě myslíme, že Orlík by v souboji kapel strčil Ortel hravě do kapsy, protože to je jako porovnávat Black Sabath s vesnickou dechovkou ve výslužbě. Na těchto příkladech si vysvětlíme, proč tomu tak je.

Rom Jeremy
Rom Jeremy Aktualizováno 2.11.2019, 16:03

Která kapela je horší? My máme jasno

Nutno podotknout, že nestojíme ani na jedné straně, ale dobrou a autentickou kapelu prostě poznáme. Proto jsme si dovolili vytvořit takový menší rozbor důvodů, proč je Orlík lepší než Ortel.

1. Landa alespoň uměl česky

To je zásadní argument, kterého by si mohli všimnout všichni samozvaní vlastenci, kteří milují Ortel. V Landových textech je použita vysoká úroveň českého jazyka, zatímco Ortel neumí skloňovat ani časovat. Přečetl Tomáš Ortelů někdy v životě nějakou knihu? Tedy když nepočítáme Mein Kampf.

2. Orlík uměl hrát a zpívat

Ortel je oproti Orlíkům jen vesnický bigbít s nádechem rytířského středověku. Bohužel však neumí hrát ani zpívat, takže oproti nim byl Landa ve své době hudebník s absolutním sluchem. Na začátku 90. let poslouchaly Orlíky masy lidí napříč žánry, protože neexistovalo moc kvalitních a hlavně českých punk-rockových kapel, které by měly venku desku. Jejich názory v textech byly samozřejmě věc druhá.

3. Ortel je pro hlupáky, Orlík byl pro všechny

Ve své době poslouchali Orlík v podstatě všichni, kdežto Ortel je výsadou hloupých lidí z vesnic, kteří rádi chodí na Říp a přispívají Tomáši Hnídkovi nákupem jeho merche na nový automobil Hummer.

4. Ortel se bojí přiznat, co je zač

Zatímco Landa si v 90. letech vesele „zahajloval“ s Lucií Bílou, Tomáš Ortel není schopen přiznat, s kým vlastně sympatizuje, a místo toho využívá trapných jinotajů. Jeho svatba se například konala v den narozenin Adolfa Hitlera na zámku Zbiroh, který byl ve 2. světové válce sídlem štábu SS.

5. Orlík by Slavíka odmítl

Kdyby kapela Orlík zvítěžila v anketě Český slavík Mattoni, nikdy by tuto cenu nepřevzala. Skupina Ortel šla do televize, aby se zviditelnila a mohla si zvýšit honoráře za svoje koncerty. Přitom každý ví, že v anketě hlasuje pouze pár tisíc lidí, takže i malá skupinka aktivních fanoušků může výsledky hravě ovlivnit. Výherce navíc určoval pořadatel. Díkybohu, že byla tato cena zrušena a éra oceňování socialistických umělců je za námi.

A zde se nedivíme tomu, že ODS už nechce mladého Klause ve své straně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články