Vláda robotů se blíží! Za pár let nás připraví o 75 milionů pracovních pozic, mají se Češi bát? – G.cz
Vyhledávání

Vláda robotů se blíží! Za pár let nás připraví o 75 milionů pracovních pozic, mají se Češi bát?

"Jedinci" z filmu Já, robot žádnými jedinci nejsou – stejně jako Mlčochovic děti
Zdroj: geek.com

Pamatujete si na ten film od Stevena Spielberga, ve kterém roboti s umělou inteligencí nahrazovali lidskou sílu, takže vykonávali práci gigola nebo náhradního syna? Vypadá to, že se tohle stane skutečností a brzy kvůli nim přijdete o práci, tedy pokud jste dělník v montovně nebo obsluha stroje. Lidská manuální práce je zkrátka drahá, takže se nedivme, že korporáty budou chtít, aby ji vykonávali roboti. Ti totiž nezakládají odbory a nechodí každou hodinu kouřit. Ale nebojte se. Všechno dobře dopadne...

Martin Miko
Martin Miko 18.9.2018, 15:14

Do roku 2025 obsadí roboti 75 milionů pracovních pozich

Technologický pokrok v podobě automatizace a robotizace nám sice vezme údajěn až 75 milionů pracovních míst, na druhou stranu ale díky němu vznikne až 133 milionů nových, což je rozhodně dobrá zpráva. Otázkou je, jak na tom budeme v Česku.

Vzhledem k tomu, že naše země má přezdívku "montovna" a pružnost našeho školství se od dob Komenského příliš nezměnila, to vypadá, že by někdo měl rychle začít jednat. Budoucnost je samozřejmě v informačních technologiích, HR, službách, péči o zákazníky nebo obchodu. Na druhou stranu ale předpokládejme, že i v budoucnosti se bude cenit poctivá ruční práce a zaměstnání vždy najdou i kreativci.

Problémem je velké množství fabrik, výroben, skláren a dalších montoven s pásovou výrobou. Právě tam jsou zaměstnanci nejvíce ohroženi tím, že je nahradí stroj. Podle studie ekonomického fóra se však lidé bát robotů nemusí, jelikož do roku 2025 vznikne dvojnásobný počet pracovních míst. Tyto pracovní pozice si však budou žádat vzdělání, což je jasný impuls pro české školství, které bohužel řeší okopávání pozemků u základní školy a brannou výchovu. Zase jednou je tak na místě říct, že bychom se měli inspirovat v zemích, kde jsou na situaci mnohem lépe připraveni.

V říjnu 2017 jsme vás informovali o webové aplikaci, která vám sdělí pravděpodobnost, že bude vaše zaměstnání v budoucnosti nahrazeno roboty. Stačí zadat vaši pracovní pozici a během pár chvil se dozvíte, jaká je procentuální pravděpodobnost, že vaši práci zvládne stroj. Opět si připomeňme, že před 400 lety pracovalo v zemědělství 95 % všech lidí na světě a nyní jsou to pouhopouhá 2 %.

A zde si přečtěte o chystaném nápoji od Coca-Coly, který by měl obsahovat výtažky z marihuany.

Podobné články

Doporučujeme

Další články