fb pixel Víte, že Jackie Chan je synem pašeračky opia? Užijte si výběr překvapivých faktů o komickém králi tvrdých úderů – G.cz
Vyhledávání

Víte, že Jackie Chan je synem pašeračky opia? Užijte si výběr překvapivých faktů o komickém králi tvrdých úderů

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Jackie Chan v pátek 7. dubna oslaví 70. narozeniny. Rodák z Hongkongu patří k nejznámějším hercům z akčních filmů zahrnujících asijská bojová umění, od svých drsných kolegů se navíc odlišuje smyslem pro srandu, kterou si nejraději dělá sám ze sebe. Nedivili bychom se, kdybyste byli jeho fanoušky, kterých má po světě opravdu miliony. Víte, jak to doopravdy bylo s jeho tajemným dětstvím nebo proč je zapsán v Guinnessově knize rekordů?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 5.4.2024, 11:17

Sám doma v Hongkongu

Narodil se 7. dubna 1954 v Hongkongu, moc dlouho tam ale nezůstal a kariéru udělal na druhém konci světa. Jackie Chan patří k nejpopulárnějším akčním hercům, pravděpodobně i proto, že se od svých kolegů stallonovského a schwarzeneggerovského typu liší přístupem k práci i typem projektů, které si vybírá. To ostatní, to jsou prostě hláškující hory svalů. Jackie sice perfektně ovládá řadu bojových umění, primárně má jako herec ale velký komediální talent a nebojí se ztřeštěných grotesek, kde je tak trochu za zmateného podivína z Východu.

Ostatně, na hvězdnou dráhu se připravoval už od svých sedmi let. Tehdy ho rodiče dali do hongkongského internátu pro talentované děti a utekli z komunisty ovládané země. Poté žili v Austrálii, kde pracovali pro americkou ambasádu. Až v dospělosti herec zjistil, že jeho otec měl prsty v mnoha kriminálních činnostech a matku s kontakty na šanghajské podsvětí jednou dokonce zatkli za pašování opia. Pro další detaily o životě tohohle věčně usměvavého chlapíka se podívejte do následující galerie...

Ve škole Jackie zůstal až do svých sedmnácti a naučil se tam herectví, zpěvu, tanci a právě i bojovým uměním. Jen, co ji opustil, jal se otáčet, aby se prosadil v showbyznysu. Začínal jako kaskadér a dublér, nakonec ale musel za rodiči k protinožcům. Tam narazil na to, že po smrti slavnějšího kolegy Bruce Leeho upadl zájem o ryze akční filmy obsahující asijská umění boje.

Po několika menších rolích ale Chan získal nabídku od společnosti Film Company Seasonal, která chtěla propojit bojová umění s komediálními prvky, což Jackieho nesmírně lákalo a nakonec dokonale zabralo. A zbytek už znáte. Chan natočil film Škola hada (1978), jenž se stal v Asii kasovním hitem roku 1978, a ještě úspěšnější akční snímek Odvážná hyena (1979). Ten byl svého času druhým nejnavštěvovanějším hongkongským filmem. To určilo hercovo celoživotní směřování, kterého se drží prakticky dodnes. Díkybohu, protože nikdo není jako Jackie Chan!

Podobné články

Doporučujeme

Další články